Wnętrzarski hit – ściany ombre

Ombre to hit wizażu i mody już od kilku sezonów. Chętnie rozjaśniamy między innymi końcówki włosów, cieniujemy kolory na paznokciach a także będziemy nosić ubrania w tonach, które się przenikają. Czy taką technikę będzie można zastosować w aranżacji wnętrz? Gradienty jak się okazuje wchodzą na salony. Ściany nie muszą być nudne.

Ombre to alternatywa dla jednolitych i smutnych kolorów. Cieniowanie sprawi, że przestrzeń będzie miała niebanalne tło. W jakich pomieszczeniach będzie się to sprawdzać i jak wybrać barwy do własnego domu?

Ombre – sposób na dekorację ściany

Metod na urozmaicenie monotonnych ścian jest wiele. Można postawić na tapety, obrazy i tkaniny. Warto jednak pokusić się o jakieś rozwiązanie nietypowe i malować ściany na nowo. Przenikanie się kolorów sprawi, że przestrzeń będzie miała dodatkowe akcenty, które będą przyciągać uwagę. Różnokolorowe gradienty sprawdzać się będą we wnętrzach śródziemnomorskich.

Ściany ombre – jakie kolory wybrać?

Odpowiednie kolory do tworzenia gradientów będzie bardzo ważne. Od nich zależeć może klimat jaki będzie można uzyskać we wnętrzu i w jaki sposób będzie podkreślać inne elementy wystroju. Najpopularniejsze będzie cieniowanie przy użyciu białego koloru. Będzie on świetnie rozmywał inne barwy i może łagodzić oblicze. Stonowany efekt będzie można otrzymać, jeśli połączy się biel i szarość. Można także idąc tropem wakacyjnym postawić na błękity i turkusy.

Efekt ombre na ścianie

Ombre na ścianie – jak zrobić?

Malowanie ścian w sposób ombre nie będzie takie trudne jakby się to mogło wydawać. Wystarczy pędzel, wałek malarski, kuweta i oczywiście farba do tego. Zaczynamy od przygotowania ściany. Trzeba odsunąć meble na odległość, która uchroni je przed zachlapaniem. Na podłodze układa się folie albo gazety i zabezpieczamy papierową taśmą. Następnie, gdy mamy zabezpieczony teren zaczynamy malowanie. Idealne ombre pewnie zajmie nieco czasu, ale efekt będzie warty poświęcenia.

Całą ścianę pokrywa się najjaśniejszym kolorem i czekamy na jego wyschnięcie. Wtedy również będzie można zastanowić się jaka cześć ściany ma być pokryta innym odcieniem. Będzie można sobie pomóc, jeśli będziemy rysować ołówkiem poziomą linię. Malowanie kolorem będzie zaczynać się od dołu, jasny kolor u góry będzie sprawiał, że sufit wygląda na wyższy. Zanim farba będzie wysychać należy suchym pędzlem rozcierać granice miedzy kolorami. Ściany takie będą idealnym tłem dla aranżacji. Ombre pozwala wydobyć przestrzeń i świetnie podkreślać będzie dekoracyjną formę wnętrza w domu.

Autor

Michał Borowicz

Redakcja e-graart.pl