standardowe rozmiary pościeli




15.09.2022 / Akcesoria do wnętrz

Rozmiary pościeli – jakie są standardowe wymiary pościeli?


Pościel w wymarzonym wzorze i wykonana z ulubionego materiału wybrana? Pozostaje więc często najmniej lubiany elementy, czyli sprawdzenie, jakie rozmiary pościeli są dostępne i wybranie tego idealnego. W tym celu warto poznać standardowe wymiary pościeli – pomogą łatwo dopasować poszwy do już posiadanych kołder i poduszek lub stworzyć zupełnie nowe zestawy, pozwalające na w pełni komfortowy sen. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o nich więcej!

Na co zwrócić uwagę, wybierając rozmiary pościeli?

Pierwszym i najważniejszym elementem, na który warto zwrócić uwagę wybierając wymiary pościeli, jest idealne dopasowanie. To właśnie od niego zależy, czy pościel nie będzie się przesuwać podczas snu. Sytuacja, w której pościel jest skumulowana w jednym miejscu, a Ty śpisz pod samą poszewką nie należy do najprzyjemniejszych, a przerywanie snu, aby w środku nocy ratować sytuację brzmi jeszcze gorzej. Dlatego sprawdź, jakie wymiary ma Twoja kołdra i poduszka i na tej podstawie dopasuj pościel o takich samych wymiarach. Jeśli nie znasz tych rozmiarów, możesz je po prostu samodzielnie zmierzyć.

Niektóre osoby sądzą, że rozmiary pościeli powinny być większe od tych, w które ma poduszka i kołdra. Nic bardziej mylnego! Dlatego właśnie istnieją standardowe wymiary pościeli – producenci biorą w nich pod uwagę, że muszą one pasować na tekstylia do spania o identycznej wielkości. W pościelach zawsze jest pewien zapas, dlatego sprawdzą się one w przypadku różnych kołder – zarówno tych cienkich, używanych latem, jak i tych zimowych o grubszym wypełnieniu.

Jak interpretować rozmiary pościeli?

Rozmiary pościeli standardowej mogą jednak budzić nieco wątpliwości. Jak je interpretować? Zawsze składają się one z dwóch wartości, np. 140×200. Warto wiedzieć, że pierwszy wymiar oznacza szerokość, a drugi długość. O ile wspomniany standardowy rozmiar pościeli 140×200 nie sprawia żadnych problemów i dość intuicyjnie można to wyczuć, wątpliwości często zaczynają się pojawiać przy pościeli 200×220 oraz… 220×200. Wbrew pozorom nie są to takie same pościele!

Pierwsza z nich będzie miała szerokość 200 cm, a w przypadku drugiej będzie to 220 cm. Znacząca będzie także różnica w długości, gdyż 20 cm w przypadku wysokiej osoby może oznaczać, że pościel będzie za krótka. Gdybyś chciał jednak położyć pościel 220×200 cm na łóżku tak jak tę 200×220, osiągnięty efekt będzie zupełnie inny. Wzór będzie wyglądał gorzej, a do tego zapięcie będzie znajdować się na boku. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na kolejność, w jakiej podane są wymiary pościeli.

Czy należy omijać pościele inne od standardowych?

Standardowe rozmiary pościeli to jednak nie wszystkie, jakie są dostępne na naszym rynku. Inne, mniej popularne rozmiary pochodzą zazwyczaj ze sklepów zagranicznych, np. IKEA. Oznacza to, że możesz spotkać takie rozmiary pościeli, które ciężko będzie idealnie dopasować do posiadanej już kołdry i poduszki, np. 200×200 cm.

Z drugiej strony jeśli zakup kołdry dopiero przed Tobą, możesz kupić pasującą do takich niestandardowych wymiarów pościeli. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji do takich tekstyliów nie będzie pasował standardowy rozmiar pościeli, a tych jednak jest w polskich sklepach więcej. Jeśli szczególnie spodoba Ci się jakiś wzór staniesz przed dylematem – za mała poszewka na kołdrę lub rezygnacja z tego modelu. Dlatego chętniej wybierane są pościele o standardowych wymiarach, o których piszę poniżej.

Standardowy rozmiar pościeli dla dorosłych – poznaj 4 najpopularniejsze wymiary!

Tekstylia do spania dla dorosłych mogą mieć 4 standardowe rozmiary. Pościel jest dopasowywana w zależności od preferencji osób, które pod nią śpią. Do najpopularniejszych należą:

Pościel 140×200 cm

Do kategorii pościeli standardowych należą przede wszystkim modele o wymiarach 140×200 cm. To pościele, które doskonale sprawdzają się dla osób śpiących samodzielnie. Ich szerokość wynosi jednak 140 cm, więc dla niektórych mogą być po prostu za wąskie – warto wziąć to pod uwagę, jeśli lubisz porządnie otulić się kołdrą podczas snu. Ten rozmiar pościeli poza poszewką na kołdrę posiada także poszewkę na jedną poduszkę o wymiarach 70×80 cm.

Pościel 160×200 cm

Rozmiary pościeli 160×200, podobnie jak 160×200, także doskonale sprawdzają się dla jednej osoby. Często wybierane są przez pary, które śpią w jednym łóżku, ale wolą korzystać z osobnych kompletów pościeli. Taki rozmiar pościeli oferuje optymalny komfort podczas snu – kołdra nie powinna być za wąska nawet dla osób o różnej budowie ciała. Ponieważ jest to pościel jednoosobowa komplet zawiera jedną poszewkę na poduszkę, która zazwyczaj ma wymiary 70×80 cm.

Wymiary pościeli standardowej, która polecana jest np. dla gości lub jako dodatkowy awaryjny komplet, to właśnie 160×200 cm. Niektóre osoby mogą nie być przyzwyczajone do spania pod kołdrą o szerokości mniejszej o 20 cm, dlatego, aby zagwarantować im komfort podczas nocnej regeneracji, warto wybrać właśnie ten większy rozmiar pościeli.

Pościel 180×200 cm

Jeśli interesuje Cię dwuosobowa pościel, wymiary standardowe rozpoczynają się od 180×200 cm, komplet wyposażony jest w dwie poszewki na poduszki 70×80 cm. To minimalny rozmiar, pod którym sen dwóch osób będzie komfortowy. Czy jednak będzie tak w przypadku każdej pary? Oczywiście, że nie! Każdy z nas ma własne preferencje i czasami konieczny jest wybór większych tekstyliów do spania. Dlatego takie wymiary pościeli mogą czasami sprawdzić się w roli pościeli dla jednej osoby – jeśli lubisz porządnie okryć się w nocy. Dla innych z kolei będzie ona za duża, a okrycie się nią nieco problematyczne.

Uprzedzam Cię jednak, że chociaż 180×200 cm należy do standardowych rozmiarów pościeli, to jednak jest on spotykany nieco rzadziej niż 140×200, 160×200 i 200×200. Oznacza to, że nie każdy wzór, który przypadnie Ci do gustu, będzie dostępny w tym wymiarze. Dlatego dobrze przemyśl zakup kołdry 180×200 cm – może 200×220 cm pozwoli Ci na większą dowolność w aranżacji sypialni?

Wybierając rozmiar pościeli, należy wziąć pod uwagę to, aby gwarantowała ona w pełni komfortowy sen osobie, która będzie pod nią spała. Dlatego nie może być ani za mała, ani za duża.

Pościel 200×220 cm

Zdecydowanie najpopularniejszy standardowy rozmiar pościeli dla dwóch osób to 200×220, z dwoma poduszkami 70×80 cm. Pościel posiada szerokość 200 cm i długość 220 cm, dzięki czemu pozwala na wygodne okrycie się podczas snu. Warto zwrócić uwagę szczególnie na jej długość, która jest większa niż w pozostałych popularnych rozmiarach. Dzięki temu nawet podczas spania pod jedną kołdrą, żadna ze stron nie powinna być poszkodowana, co mogłoby się zdarzyć w przypadku wysokich osób, które lubią wiercić się w nocy.

Wspomniałam już powyżej o pościeli 220×200 cm. Chociaż jest ona zdecydowanie rzadziej spotykana, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na ten drobny szczegół podczas zakupów. W innym przypadku otrzymany komplet będzie szerszy niż standardowy i może okazać się za krótki.

Standardowe wymiary pościeli dla dzieci – na jaki się zdecydować w zależności od wieku dziecka?

Znasz już rozmiary pościeli dla dorosłych, a co z pościelami dla najmłodszych? Te dostępne są w dwóch wersjach w zależności od wielkości dziecka.

Pościel 90×120 cm

Wymiary pościeli 90×120 cm są przeznaczone dla najmniejszych pociech i doskonale sprawdzają się jako pierwsze tekstylia do spania. Poduszka znajdująca się w takim komplecie ma rozmiar 40×60 cm, jednak i tak nie jest wykorzystywana, gdyż maluszki na początku śpią na całkowicie płaskiej powierzchni.

Pościel 90×120 cm pasuje do większości łóżeczek dla niemowląt. Zazwyczaj jest wykorzystywana do pierwszego lub drugiego roku życia dziecka, jednak nie ma tutaj reguły. Na pierwszym miejscu jest przede wszystkim komfort maluszka, dlatego przykładowo komplet może zostać zmieniony na większy zanim pociecha skończy roczek.

Pościel 100×135 cm

Dla dzieci w wieku do około 4-5 lat polecane są pościele 100×135 cm – ale także i w ich przypadku należy sugerować się przede wszystkim wygodą pociechy podczas snu. Jeśli zauważysz, że pościel robi się za krótka i zbyt wąska i dziecko zacznie narzekać na to, że odkrywa się podczas snu, to idealny moment na zmianę jej na większą. Komplet 100×135 cm wyposażony jest w poduszkę 40×60 cm, która jest idealnym rozmiarem dla kilkulatków.

Popularne wymiary pościeli dla starszych dzieci i nastolatków – 2 standardowe rozmiary

Ostatnie rozmiary pościeli, które omówimy, były już wspomniane wśród jednoosobowych pościeli dla dorosłych. Mają one swoje miejsce także wśród tekstyliów dla dzieci i nastolatków.

Pościel dziecięca 140×200 i 160×200 cm

Dzieci wchodzące w okres szkolny zazwyczaj wyrastają z pościeli o długości 135 cm. Jest to idealny moment na zakup pierwszej „dorosłej” pościeli, szczególnie dlatego, że często to właśnie wtedy pokoik dziecięcy zostaje wyposażony w biurko i łóżko standardowych rozmiarów. Można od razu zacząć od pościeli 160×200 cm lub poprzedzić ją także etapem spania pod kołdrą 140×200 cm. W przypadku poduszki nie ma żadnej różnicy, gdyż w obu kompletach ma ona wymiary 70×80 cm.

Pościel o 140×200 i 160×200 występuje w wielu różnorodnych wzorach – także tych dziecięcych. Jednak często odbiegają one wyglądem od tych przeznaczonych dla niemowlaków – w końcu dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatkowie mają już ukształtowany własny gust i wiedzą, co lubią. Pościel o większych wymiarach pozwala także na wybór niekoniecznie dziecięcych wzorów, gdyż wśród nich znajdują się również bardziej klasyczne modele dla dorosłych.

Wiesz już, jakie są standardowe wymiary pościeli i co wziąć pod uwagę podczas wyboru kompletu dla siebie, rodziny lub gości. Pamiętaj jednak, aby zawsze sugerować się komfortem podczas snu, a nie tylko wskazanymi wytycznymi.

Mogą Cię zainteresować

polary z logiem firmy to dobry pomysł na ubiór roboczy dla budowlańców

Firmy budowlane mają obowiązek odpowiednio wyposażyć swoich pracowników. Potrzebne są do tego ubrania robocze, a zwykle również odzież ochronna lub...

Czytaj dalej
jak prać koszule - poradnik

Chociaż mogłoby się wydawać, że do prania koszuli można podejść jak do pozostałych ubrań, nic bardziej mylnego! Być może zdarzyło...

Czytaj dalej
jakie dekoracje na stół do salonu wybrać

Jakie dekoracje na stół do salonu, by przypadły do gustu gościom i domownikom? Salonowe meble tworzą wiele możliwości dekoracyjnych, a...

Czytaj dalej
spawarki inwertorowe przydadzą się w każdym warsztacie

Wśród wielu urządzeń, którymi posługujemy się w warsztatach, spawarki często uchodzą za te najtrudniejsze w obsłudze i najbardziej niebezpieczne. Pewnie...

Czytaj dalej
trawa na boisko piłkarskie, bramka i piłka

Chcesz grać w piłkę przed domem? Musisz mieć nie tylko piłkę i bramkę, ale też odpowiednie podłoże. W piłkę nożną...

Czytaj dalej
wyposażenie gabinetu stomatologicznego w nowoczesnym stylu

W dzisiejszych czasach wyposażenie gabinetu stomatologicznego odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu wysokiej jakości opieki stomatologicznej oraz komfortu pacjentów. Od precyzyjnych...

Czytaj dalej
wybór igły do maszyn do szycia powinien być przemyślany

W trakcie szycia na maszynie trzeba zwracać uwagę na wiele parametrów i szczegółów. Dla ostatecznego efektu pracy duże znaczenie ma...

Czytaj dalej
Mech chrobotek jak dbać o niego

Mech chrobotek na ścianie to niezwykły i uroczy element dekoracyjny, który zdobywa coraz większą popularność w świecie projektowania wnętrz. Jednak...

Czytaj dalej
Kosiarka na nierówny teren - jaka najlepsza? Poradnik

Nie każdy ogród jest idealnie równy. Niektóre tereny mogą być wyjątkowo trudne – pełne pagórków, zagłębień czy ciężko dostępnych miejsc....

Czytaj dalej
jakie prześcieradło na materac 180x200 - dobieranie rozmiaru

Jakie prześcieradło na materac 180×200 wybrać, by mieć gwarancję doskonałego dopasowania i wygody snu? Wybór prześcieradeł na rynku jest ogromny,...

Czytaj dalej
nowoczesne ogrodzenia posesji mogą powstać z paneli stalowych

Ogrodzenie wokół posesji to wiele zalet. Dzięki niemu czujemy się bezpieczniej, możemy także w jasny sposób wytyczyć granice działki. Budujemy...

Czytaj dalej
siekiera w ręku

Bez siekiery w warsztacie ani rusz. To jedno z najprostszych, ale i najważniejszych narzędzi do prac w ogrodzie czy na...

Czytaj dalej