05.01.2024 / Poradnik remontowy
Artykuł sponsorowany
Trzaskający w kominku ogień kojarzy się z przyjemnymi chwilami i długimi, zimowymi wieczorami. By jednak w pełni się nimi cieszyć, trzeba zadbać o odpowiedni stan kominka. Często znajduje się on w salonie, co dodatkowo utrudnia sprzątanie. Czyszczenie kominka może być jednak szybkie i skuteczne. Jak to zrobić? Mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek!
Najważniejszym zadaniem, jakie czeka Cię przy sprzątaniu kominka, jest usunięcie sadzy z jego wnętrza. Najprostszym narzędziem do takiej pracy będzie zestaw szczotka plus szufelka. Często można je kupić w postaci serwitora kominkowego, który pozwoli odwieszać je na specjalny stojak.
Zmiatanie popiołu wzbija jednak chmury sadzy. W przypadku kominka w salonie to dodatkowy problem – nie chcesz przecież, by popiół osiadał na Twoich zadbanych meblach. Takiego niebezpieczeństwa nie będzie wtedy, gdy zamiast szczotki wybierzesz odkurzacz kominkowy.
To urządzenia ze specjalnym filtrem, który nie pozwoli, by zanieczyszczenia z pieca przedostały się do salonu. Do tego czyszczenie kominka odkurzaczem będzie znacznie szybsze. Sprawdzony sprzęt tego typu znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-odkurzacze-kominkowe.
Sprzęt to jedno, ale przy czyszczeniu kominka trzeba też pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Najgorszym błędem, jaki możesz popełnić, jest zapominanie o regularnym czyszczeniu kominka. Rośnie wówczas prawdopodobieństwo, że zapewnisz sobie dodatkową pracę. Palenie w brudnym kominku może bowiem skończyć się cofaniem dymu i sadzy.
Najważniejsze jest regularne czyszczenie kominka w sezonie grzewczym. Wówczas trzeba usuwać z niego popiół po każdym paleniu. Poza sezonem pamiętaj o regularnym usuwaniu z sadzy – zaleca się, by robić to co kwartał.
Tak, przy czytaniu tego nagłówka się nie pomyliłeś. Choć czyszczenie kominka wewnątrz polega przede wszystkim na usuwaniu resztek po spalaniu, ich część należy pozostawić na palenisku. Dotyczy to sprzątania w czasie sezonu grzewczego. Cienka warstwa popiołu na dnie kominka będzie wówczas stanowić izolację dla podłogi. Do końca wygarnij popiół dopiero przy końcowym czyszczeniu na wiosnę.
Przed czyszczeniem kominka musisz odczekać nieco czasu. Nie możesz zabierać się do pracy bezpośrednio po wygaśnięciu ognia. Wówczas na palenisku będzie jeszcze sporo gorących elementów. Zaczekaj, aż wystygną. Dotyczy to również usuwania popiołu odkurzaczem – gorące węgielki mogą go uszkodzić. Wyjątkiem są modele ze zbiornikiem żaroodpornym.
Na przyjemność z siedzenia przed kominkiem wpływa nie tylko ciepło, które daje, ale również piękny widok palącego się drewna. Jeśli jednak dokładnie nie wyczyścisz szyby kominka, aż tak przyjemnie nie będzie. Poświęć więc na to nieco czasu.
Do mycia szyby kominka zabierz się już po tym, gdy zakończysz czyszczenie kominka wewnątrz z popiołu i sadzy. Użyj gąbki lub ściereczki – ale bez żadnych elementów ściernych! Inaczej na szybie mogą pojawić się rysy. Ciekawym, domowym sposobem na czyszczenie szyby kominka jest wykorzystanie do tego gazety i popiołu. Zanieczyszczenia na szybie szybko się wtedy zbrylą i będzie można łatwo je zetrzeć.
Czyszczenie kominka nie musi być uciążliwe. Sprawę ułatwi Ci profesjonalny sprzęt – przede wszystkim odkurzacze kominkowe. Do tego przy sprzątaniu pamiętaj o:
Jeśli będziesz stosować się do tych wskazówek, zaoszczędzisz sporo pracy. A z pewnością wieczory przed kominkiem będą jeszcze przyjemniejsze.
13.09.2024 Poradnik
Biżuteria to coś więcej niż ozdoba – to także sposób na wyrażanie siebie, symbol wspomnień, emocji i wyjątkowych momentów w życiu. Jeśli chcesz, aby Twoja biżuteria cieszyła oko przez wiele lat, musisz wiedzieć, jak prawidłowo ją składować. Wiele osób nie […]
Czytaj dalej06.09.2024 Akcesoria do wnętrz
03.09.2024 Poradnik
30.08.2024 Poradnik remontowy
22.08.2024 Poradnik remontowy
26.02.2024 Poradnik remontowy
19.06.2023 Poradnik remontowy