30.08.2023 / Ogród
Podkaszarki elektryczne to niedrogie, ale bardzo praktyczne urządzenia, które wydatnie pomagają w pracach w ogrodzie. W cyklu użytkowania każdej podkaszarki nastaje jednak czas, w którym kończy się żyłka. Wówczas trzeba nawinąć ją na głowicę – to rozwiązanie znacznie bardziej budżetowe niż wymiana całego elementu tnącego. Jak założyć żyłkę do podkaszarki elektrycznej? Z tego artykułu dowiesz się dokładnie, w jaki sposób należy to zrobić.
Żyłkę możesz nawijać tylko przy wyłączonym urządzeniu. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności odłącz podkaszarki elektryczne od prądu. Jeśli żyłka skończyła się w czasie koszenia, dla pewności odczekaj też kilkanaście minut, by urządzenie wystygło.
Następnie trzeba rozmontować głowicę. To nic trudnego. Przy jej boku powinna znajdować się blokada. Po jej naciśnięciu będziesz w stanie zdjąć pokrywę głowicy z podkaszarki.
Kolejny krok to wyjęcie szpuli, na której nawija się żyłkę. Najczęściej można ją odkręcić, czasami może być jednak konieczne podważenie plastikowego elementu niewielkim śrubokrętem. Warto przy tej okazji przeczyścić wnętrze głowicy – z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że w środku znajdują się ścinki trawy, a może nawet grudki ziemi.
Teraz czas na nawinięcie żyłki na szpulę. Trzeba tylko odmierzyć fragment, który chcemy założyć do podkaszarki. Najczęściej zmieści się na niej około pięciu metrów żyłki. Po odcięciu takiego kawałka żyłkę składa się na pół, ale w taki sposób, by jeden z końców był dłuższy.
Po drugiej stronie powstaje “haczyk”, który powinieneś założyć na wcięcie na szpuli. Teraz zadbaj o to, by jeden kawałek żyłki prowadzić górą, a drugi dołem szpuli. Nawijaj żyłkę ciasno i dokładnie wokół szpuli. Dłuższy kawałek owiń o jeden raz więcej niż krótszy. W ten sposób otrzymasz dwie równe końcówki. Teraz musisz przewlec je przez otwory na przeciwnych stronach szpuli.
Nawiniętą szpulę należy włożyć z powrotem do głowicy, a żyłkę przełożyć przez przelotki. Teraz trzeba na powrót złożyć głowicę i założyć jej obudowę. Na koniec pociągnij równocześnie za dwa końce żyłki – powinieneś usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. To znak, że wszystko jest na swoim miejscu i można przystąpić do pracy.
Kiedy mowa o tym, jak założyć żyłkę do podkaszarki elektrycznej, warto też poświęcić kilka słów doborowi samej żyłki. Najważniejsza jest jej średnica. Musi być dopasowana do specyfikacji urządzenia. Sprawdź ją więc i pamiętaj, by nie założyć zbyt grubej żyłki.
Jeśli Twój sprzęt obsługuje żyłki o zróżnicowanym zakresie grubości, warto dobrać ją do planowanych prac. Najcieńsze żyłki, o przekroju do 2 milimetrów, nadają się do ścinania niewielkich traw. Grubsze, do 3 mm, poradzą sobie z większą i twardszą trawą. Od średnicy 3 mm zaczynają się już żyłki, z którymi podkaszarka o odpowiedniej mocy powinna poradzić sobie ze ścinaniem stwardniałych łodyg i zarośli.
Jak założyć żyłkę do podkaszarki elektrycznej? To nic trudnego! Trzeba wyłączyć urządzenie, odkręcić pokrywę głowicy, a potem wysunąć z niej szpulę. Nawija się na nią kilka metrów żyłki, zahaczając ją o specjalną wypustkę. Następnie należy przewlec końcówki żyłki przez otwory w szpuli i na powrót zamontować ją w głowicy.
13.09.2024 Poradnik
Biżuteria to coś więcej niż ozdoba – to także sposób na wyrażanie siebie, symbol wspomnień, emocji i wyjątkowych momentów w życiu. Jeśli chcesz, aby Twoja biżuteria cieszyła oko przez wiele lat, musisz wiedzieć, jak prawidłowo ją składować. Wiele osób nie […]
Czytaj dalej06.09.2024 Akcesoria do wnętrz
03.09.2024 Poradnik
02.09.2024 Ogród
17.06.2024 Ogród
05.04.2024 Ogród