02.02.2024 / Poradnik budowlany
Artykuł sponsorowany
W czasie prac na budowie trzeba zachować szczególną ostrożność. Lata mijają, a place budowy wciąż pozostają bowiem miejscem, w którym dochodzi do największej liczby groźnych wypadków w czasie pracy. By było ich nieco mniej, pracowników mają chronić środki ochrony osobistej. Obowiązują na dużych budowach, ale warto o nich pamiętać również w czasie “domowych” prac budowlanych. Czym są te środki i które z nich są najważniejsze?
Środki ochrony osobistej to wszystkie elementy ochronne, których używają pracownicy, by zabezpieczyć się przed zagrożeniami występującymi w środowisku pracy. Nazywa się je często również środkami ochrony indywidualnej. Mogą chronić przed konkretnym zagrożeniem, ale także ograniczać ryzyko w kilku obszarach.
Polskie przepisy BHP zobowiązują pracodawców do zapewniania środków ochrony osobistej pracownikom. Na jego barkach spoczywa także ich konserwacja, pranie oraz ewentualna naprawa. Tak dzieje się również w przypadku placu budowy. Jeśli jednak sam się zatrudniasz lub prowadzisz prace budowlane przy własnym domu, sam musisz o nich pamiętać.
O tym, na jakie środki ochrony osobistej trzeba postawić, decyduje rodzaj pracy wykonywanej na budowie. Można je jednak podzielić na kilka grup.
Kluczowa część ciała jest na budowie narażona na uderzenia czy spadające przedmioty. Głowę chronią przede wszystkim hełmy ochronne, obowiązkowe dla wszystkich budowlańców. Mogą mieć różne kolory – w zależności od pełnionej funkcji.
Odblaski mogą na budowie uratować przed uderzeniem, rozjechaniem czy innymi urazami. Odzież ostrzegawcza obowiązuje między innymi operatorów tzw. ciężkiego sprzętu i wszystkich, którzy pracują w jego pobliżu. W jej skład wchodzą ubrania na różne warunki atmosferyczne – od koszulek i kamizelek odblaskowych, przez spodnie i polary, aż po zimowe kurtki odblaskowe.
Również używa ich zdecydowana większość budowlańców. To przede wszystkim rękawice, które mają chronić przed starciem naskórka, ale i innymi zagrożeniami. Na wielu stanowiskach ważne są rękawice antyprzecięciowe bądź chroniące przed kontaktem z gorącymi elementami.
Odpowiednie obuwie na budowie musi wyróżniać się odpowiednią podeszwą oraz utwardzonym podnoskiem. Chroni przede wszystkim przed poślizgnięciami, przebiciem oraz zmiażdżeniem stopy. Buty ochronne są też przystosowane do temperatury powietrza, możesz zdecydować się na modele nieprzemakalne. Środki ochrony osobistej przeznaczone dla nóg to także nakolanniki dla osób pracujących w pozycji klęczącej, na przykład przy układaniu podłóg.
Odpryski, wysoka temperatura, ale także nadmierne promieniowanie – to najważniejsze zagrożenia dla oczu i twarzy. Muszą się z nimi mierzyć na budowie wszyscy spawacze, a także operatorzy szlifierek czy skrawarek. Środkami ochronnymi są w tym przypadku okulary ochronne, maski i osłony.
Na budowie sporo rzeczy trzeba wykonywać na wysokościach, na przykład na rusztowaniach czy dachach. W takich przypadkach trzeba stosować specjalne środki ochrony osobistej. Składają się z trzech elementów:
Na budowie potrzebnych będzie sporo środków ochrony osobistej. Ich dokładny zestaw zależy od prac, które wykonuje konkretny pracownik. Trzeba jednak pamiętać przede wszystkim o środkach ochrony głowy, oczu i twarzy, rąk oraz nóg. Do tego na większości stanowisk konieczne są ubrania poprawiające widzialność oraz środki chroniące przed upadkiem z wysokości.
13.09.2024 Poradnik
Biżuteria to coś więcej niż ozdoba – to także sposób na wyrażanie siebie, symbol wspomnień, emocji i wyjątkowych momentów w życiu. Jeśli chcesz, aby Twoja biżuteria cieszyła oko przez wiele lat, musisz wiedzieć, jak prawidłowo ją składować. Wiele osób nie […]
Czytaj dalej06.09.2024 Akcesoria do wnętrz
03.09.2024 Poradnik
05.08.2024 Poradnik budowlany
15.03.2024 Poradnik budowlany
15.01.2024 Poradnik budowlany
30.11.2023 Poradnik budowlany