Malowanie ścian: wybieramy pędzle i wałki do malowania

Jeśli mamy już wybrany kolor i farby to musimy jeszcze zdecydować czym będziemy malować. Różnego rodzaju pędzle, wałki do malowania mogą tak naprawdę wprowadzić w zakłopotanie, wybór jest rzeczywiście bardzo duży. Jak więc je dopasować do farby i powierzchni jaka będzie wykańczana. Warto więc zapoznać się z naszymi poradami, możliwe że ułatwią podjęcie decyzji.

Aby ściany były dobrze pomalowane trzeba mieć dobre wałki, pędzle do malowania czy taśmy maskujące. Jeśli wybór ma być trafiony trzeba między innymi wiedzieć jakie narzędzia do jakich ścian muszą być stosowane. Możecie u nas dowiedzieć się co kupić, by malowanie było udane. Podpowiemy jakie narzędzia malarskie będą najlepsze.

Narzędzia malarskie powinny być dopasowane do rodzaju malowanych ścian. Różnica w strukturze powierzchni decydować może o rodzaju pędzla czy wałka malarskiego jakim będziemy nakładać poszczególne warstwy farby na ścianę oraz sufit. Każda ściana ma swoją specyfikę. Zależy między innymi od gładkości, rodzaju materiału budowlanego czy stosowanej do tej pory farby. Liczyć się może nawet taka sprawa jak kąt padania promieni słonecznych. Dobrze dobrane narzędzia malarskie to takie, które gwarantować będą wygodę w trakcie malowania ścian.

Czym malować ściany - kiedy wałki do malowania?

Wałki to wygodne narzędzia, gdy malowanie chcemy szybko zrealizować. Stworzone idealnie dla amatorów. Niestety nie nadają się do prac precyzyjnych. Szybko nanosi się farbę na duże powierzchnie płaskie. Szerokość wałka do malowania trzeba wybrać pod kątem powierzchni jaka będzie do malowania. Jeśli chodzi o duże powierzchnie na pewno warto mieć nieco szerszy wałek, wtedy to malowanie będzie można sprawniej zrealizować. Wąski wałek 5 czy 8 cm warto mieć do tych powierzchni, które są trudno dostępne.

Wałek do malowania

Wałki do malowania mogą mieć różne runo i to najważniejsza kwestia. Jeśli chodzi o plusz nylonowy czy futro będzie przeznaczone do farb wodorozcieńczalnych. Wałki moherowe do lakierów i farb rozpuszczalnikowych. Oprócz typowych wałków przydatne będą specjalne do narożników czy z okapnikiem. Krótsze runo wybieramy do gładkiej powierzchni.

Elektryczny wałek do malowania ścian

Czy warto decydować się na elektryczne urządzenie zamiast typowego wałka? Może przemawiać za tym kilka argumentów. Pierwszy to prędkość pracy. Malując ścianę czy sufit zwyczajnym wałkiem co chwilę trzeba będzie go zamaczać w farbie a to przedłuża czas malowania, będzie trzeba również więcej się pochylać. Jeśli chodzi o wałek elektryczny posiada on urządzenie zasysające, które cały czas na bieżąco dostarcza farbę do wałka. Dzięki temu praca przebiega sprawniej staje się wygodniejsza dla użytkowników.

Malować można będzie nie tylko wałkami, ale także ciekawie przygotowanymi poduszkami z uchwytem. Nadają się one do gładkich powierzchni oraz farb, które nie mają dużej gęstości. To taka opcja, która sprawdzi się w pewnych sytuacjach bardzo dobrze, ponieważ daje możliwość malowania precyzyjnego. Można nimi wykonywać proste pasy z równymi krawędziami, świetnie sprawdzą się przy wykończeniu elementów ściana sufit.

Autor

Aleksander Jarosz

Redakcja e-graart.pl