14.06.2023 / Akcesoria do wnętrz
Mały sprzęt do ćwiczeń w domu pozwoli Ci zbudować świetną formę nawet w kawalerce czy akademiku. Na rynku nie brakuje opcji treningowych przystosowanych do warunków na najmniejszych metrażach – to przecież potrzeba współczesnego rynku. Za jakimi przyrządami warto się rozejrzeć? Sprawdź, a brak miejsca na ćwiczenia będzie musiał przestać być Twoją wymówką!
Dzięki sprzętowym nowościom bieganie na bieżni nie wymaga poświęcania połowy pomieszczenia na gigantyczny sprzęt. Obecnie popularne są bieżnie składane oraz WalkingPad – pas bieżniowy bez ramy. Jedne i drugie można wsunąć za łóżko, pod łóżko czy podstawić pod ścianą. Kiedy zaczynasz trening, przesuń rzeczy leżące na podłodze, rozłóż bieżnię, a po skończonych ćwiczeniach odstaw poręczny sprzęt w dogodne miejsce.
Trzeba tylko mieć na uwadze, że małe, składanie bieżnię, nie mają tak dużej mocy przerobowej, jak sprzęty znane z klubów fitness. Nadają się do rekreacyjnych treningów joggingu oraz marszu. Niestety, nie pobijesz na niej rekordów prędkości – jeśli właśnie na tym Ci zależy, musisz wykupić karnet na siłownię, albo zdecydować się na biegi na zewnątrz.
O ile nie mieszkasz na parterze lub suterenie, przestrzeń pod bieżnią trzeba będzie wygłuszyć dywanem lub matą wygłuszającą pod sprzęt treningowy. Bez takiego zabezpieczenia będziesz mógł zapomnieć o dobrych relacjach z sąsiadami z dołu…
Przygotowanie stanowiska fitness zacznij od zakupu solidnej maty treningowej. Poza ćwiczeniami będziesz ją trzymał zwiniętą w wygodny rulon, więc brak miejsca nie okaże się problemem. Przyda Ci się również podczas potencjalnych wizyt na siłowni, czy zajęciach sportowych w okolicznych centrach kultury.
Mata to bardzo ważny sprzęt do ćwiczeń w małym mieszkaniu, nawet jeśli masz dywan. Dywan bowiem nie posiada właściwości antypoślizgowych, koniecznych do bezpiecznego trenowania. O ile dookoła jest dużo wolnej przestrzeni, poślizg skończy się bolesnym spotkaniem z podłogą i co najwyżej siniakiem. Gorzej, gdy ćwiczysz w otoczeniu mebli – tutaj ryzyko poważniejszego urazu drastycznie wzrasta.
Gumy oporowe pozwalają na wykonywanie treningu siłowego całego ciała. Nie potrzebujesz już hantli ani sztangi. Możesz z nimi zbudować świetną sylwetkę niskim nakładem kosztów, poświęcając tylko odrobinę miejsca… w szufladzie.
Zaopatrz się w komplet długich gum oporowych oraz krótkich taśm mini-band. Posiadanie gum o różnej długości i stopniu oporu pozwoli na urozmaicony trening ze stopniowym zwiększaniem obciążenia. Najwytrzymalsze i najwygodniejsze są gumy materiałowe – mimo że droższe, to taka inwestycja zwróci się z czasem. Materiałowe taśmy nie zrywają się ani nie zwijają w trakcie ćwiczeń.
Ciekawym wariantem są ekspandery z linkami oporowymi. Kiedy trening z gumami wejdzie Ci w krew, pomyśl o zaopatrzeniu się w nowoczesny ekspander, by jeszcze zwiększyć pulę ćwiczeń.
…czyli drążek rozporowy do podciągania. Podciąganie to najefektywniejsze ćwiczenie na plecy, ale w domowych warunkach nie ma na czym go sprawnie wykonywać. To się zmieni, gdy sprawisz sobie drążek rozporowy – gładką składaną rurę umieszczaną w futrynie drzwi na czas treningu. Po zakończonych ćwiczeniach sprawnie ją złożysz i schowasz do szafki.
Drążek rozporowy to koszt kilkudziesięciu złotych. Nie niszczy futryny, jest bezpieczny i bardzo prosty w montowaniu. Trzyma się w drzwiach dzięki sile rozporowej. Po Twojej stronie leży sprawdzanie między seriami podciągania, czy rura się nie poluzowała – jeżelo tak, kilkoma ruchami dokręć drążek.
Paraletki kalisteniczne służą do wykonywania utrudnionych wariantów pompek. Pompki to zaś najskuteczniejsze ćwiczenie na klatkę piersiową możliwe do robienia bez ławeczki i kompletu obciążeń.
Konstrukcja paraletek przypomina gimnastyczne poręcze w wersji mini. Mają wysokość kilkunastu-kilkudziesięciu centymetrów, toteż zmieszczą się w szafce biurka czy pod łóżkiem. Powstają z litego drewna, więc nie musisz się obawiać o ich solidność.
Rynek sprzętu fitness wychodzi naprzeciw mieszkańcom małych metraży. Obecnie regulowane hantle przechodzą prawdziwy renesans. W jednej walizce z hantlami może zmieścić się kilkanaście par obciążeń, wystarczających na lata budowania formy. Dobrze przeczytałeś – kilkanaście!
Sztangi w wersji regulowanej niestety wciąż są problematyczne. Da się je co prawda rozłożyć na części, gryf trzymać za łóżkiem, a talerzy używać na co dzień jak taboretu, ale wciąż trening z tak długim sprzętem nie wchodzi w grę na małym metrażu. Na szczęście, z regulowanymi hantlami możesz wykonać wszystkie te ćwiczenia, które robi się ze sztangą.
Do większości z nich będziesz jeszcze potrzebował ławeczki. Tutaj ponownie rozejrzyj się za ławeczkami składanymi. Są modele, które po złożeniu mają zaledwie 20-25 centymetrów grubości.
Sprzęt do ćwiczeń w małym mieszkaniu może i wygląda niepozornie, ale skrywa ogromne możliwości treningowe. Podstawa to antypoślizgowa mata, na której bezpiecznie wykonasz większość ćwiczeń. Hantle regulowane, składana ławeczka, podciąganie na drążku rozporowym, paraletki i gumy oporowe – masz wszystko, co potrzebne do ćwiczeń siłowych. Do cardio możesz sprawić sobie poręczną bieżnię – na rynku jest ich coraz więcej, a spryt konstrukcji potrafi zaskoczyć!
22.11.2024 Poradnik budowlany
Doprowadzenie prądu na budowę jest kluczowe zwłaszcza w początkowej fazie prac, kiedy nie ma na niej jeszcze przyłącza do sieci energetycznej. Podstawowym źródłem prądu będzie wtedy agregat prądotwórczy. Wybór tych urządzeń jest szeroki, ale nie wszystkie będą się nadawać. Jaki […]
Czytaj dalej21.11.2024 Akcesoria do wnętrz
20.11.2024 Ogród
21.11.2024 Akcesoria do wnętrz
06.09.2024 Akcesoria do wnętrz
03.09.2024 Akcesoria do wnętrz
02.09.2024 Akcesoria do wnętrz