trawnik przed zimą trzeba nie tylko skosić, ale i regularnie sprzątać




22.03.2023 / Ogród

Trawnik przed zimą – jak go przygotować na śnieg i mróz?

O trawnik trzeba dbać przez cały rok. O ile latem nie przysparza to większych problemów, o tyle jesienią sprawy się komplikują. Po całym sezonie trawa jest osłabiona, a przecież zimą będzie musiała przetrwać mróz i opady śniegu. Jak więc pielęgnować trawnik przed zimą, by przygotować go na ten trudny czas? Kiedy nawozić, a kiedy wertykulować trawę? Sprawdź, jakie czynności powinieneś wykonać przed pierwszymi przymrozkami!

Koszenie trawnika przed zimą

Przez niemal cały rok najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym na trawniku jest koszenie. Z pewnością zauważasz, że im bliżej zimy, tym trawa rośnie wolniej. Nie znaczy to jednak, że jesienią nie trzeba jej kosić. Warto nadal robić to ze stałą regularnością – najlepiej co tydzień lub półtora. Trzeba będzie tylko skracać trawę o mniejszą wartość, tak, by źdźbła miały nie mniej niż cztery centymetry.

Jesienne koszenie wymaga jednak uwagi. Nie wjeżdżaj kosiarką na trawę, gdy ziemia jest bardzo mokra, bo tylko uszkodzisz murawę. Pamiętaj też, by jesienią zbierać skoszoną trawę. Po raz ostatni trawnik przed zimą trzeba będzie skosić w połowie października, chyba że rok jest wyjątkowo ciepły – wtedy nieco później.

Wertykulacja i aeracja trawnika jesienią

By trawnik przed zimą jeszcze bardziej się wzmocnił, warto przeprowadzić na nim wertykulację i aerację. Ten pierwszy zabieg polega na nacinaniu trawy i usuwaniu z niej nagromadzonego przez cały sezon filcu, mchu oraz chwastów. To poprawia ukorzenienie murawy. Po wertykulator najlepiej sięgnąć pod koniec września, jeszcze przed ostatnim koszeniem.

Po wertykulacji warto wykonać również aerację. Polega na nakłuwaniu trawnika, co pozwala na doprowadzeniu do trawy większej ilości składników odżywczych, a także napowietrza murawę. Trawnik po aeracji lepiej się regeneruje.

Wertykulację i aerację najlepiej przeprowadzać profesjonalnym sprzętem. Na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-aeratory-i-wertykulatory znajdziesz urządzenia 2w1, które poradzą sobie z oboma zadaniami.

trawnik przed zimą wymaga również wertykulacji
Wertykulacja trawnika przed zimą wzmocni jego korzenie

Trawnik przed zimą – nawożenie i uzupełnianie ubytków

Trawnik przed zimą warto potraktować także nawozem. W ten sposób wzmocnisz korzenie murawy, a do tego wymusisz transport substancji odżywczych z liści do węzła krzewienia. Dzięki temu trawa po zimie będzie szybciej rosła.

Do nawożenia trawnika przed zimą należy wykorzystywać wyłącznie nawozy jesienne. Powinny zawierać fosfor i potas, które wspomagają korzenie i odporność traw na niskie temperatury. Przed zimą nie stosuj nawozów azotowych, które pobudzają trawę do wzrostu.

Jesienią warto również uzupełnić ubytki na trawniku. Najlepiej wykorzystać do tego specjalne mieszanki regeneracyjne. Nasiona przykryj cienką warstwą ziemi i podlej. Dosiewkę zrób odpowiednio wcześnie, by źdźbła zdążyły wykiełkować przez zimą.

Grabienie i sprzątanie trawnika jesienią

Przed zimą trzeba również dbać o regularne oczyszczanie trawnika. Największą zmorą są oczywiście opadające liście. Pamiętaj, by systematycznie grabić z nich trawnik. Jeśli liście pozostaną na trawie na zimę i pokryje je śnieg, mogą odciąć trawnikowi dopływ powietrza. A to sprawi, że źdźbła zaczną po prostu gnić.

Najprościej usuwać liście grabiami. Jeśli jednak Twój trawnik ma dużą powierzchnię, warto sprawić sobie odkurzacz lub dmuchawę do liści, które przyspieszą pracę. Z zebranych liści można zrobić kompostownik. Usuń też z murawy wszelkie śmieci, patyki czy inne odpadki.

Podsumowanie: jak pielęgnować trawnik przed zimą?

Jesienią nie powinieneś zaniedbywać pielęgnacji trawnika. Koś go regularnie do połowy października, ale pamiętaj, by trawa miała zawsze co najmniej cztery centymetry wysokości. Wykonaj również wertykulację i aerację trawnika – murawa mocniej się ukorzeni i będzie mieć lepszy dopływ powietrza.

Pielęgnacja trawnika przed zimą powinna również obejmować nawożenie mieszankami z dodatkiem fosforu i potasu. Warto dosiać też trawę w miejscach ubytków. Nie zapominaj o usuwaniu z murawy opadłych liści.

Mogą Cię zainteresować