wertykulacja trawy po zimie to niezbędny zabieg
10.02.2023 / Ogród

Wertykulacja trawnika po zimie – jak to zrobić i zregenerować trawę?

Zima to krytyczny czas dla każdego trawnika. Nawet jeśli dobrze przygotowałeś go na obniżkę temperatury i opady śniegu, stan i wygląd trawy na wiosnę jest sporą niewiadomą. By trawnik odzyskał kondycję i znów imponował, trzeba będzie o niego zadbać. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest wertykulacja trawnika po zimie. Kiedy się na nią zdecydować, jak przygotować do niej trawnik, a potem ją przeprowadzić? Dowiedz się więcej o wiosennej wertykulacji!

Wertykulacja trawnika po zimie – kiedy ją przeprowadzić?

Wszystkie prace w ogrodzie warto wykonywać narzędziami wysokiej jakości. Kiedy jednak wertykulatory Powermat lub innej uznanej marki powinny zostać uruchomione po raz pierwszy w nowym roku?

Trawa wiosną powoli nabiera kolorów i budzi się do życia. Wertykulacja trawnika po zimie powinna zostać przeprowadzona po pierwszym koszeniu. Wcześniej musi więc rozpocząć się proces wegetacji trawy. W praktyce potrzeba do tego kilkunastu dni ze stałą temperaturą powyżej zera.

Za wertykulację najlepiej więc zabrać się pod koniec marca lub na początku kwietnia. W zimniejszych latach warto jeszcze poczekać tydzień czy dwa. Po raz drugi wertykulatorów używa się dopiero jesienią, pod koniec września. 

Pamiętaj, że nie każdy trawnik trzeba wertykulować. Ten zabieg przeprowadza się na murawie, która ma co najmniej dwa lata. Młodszy trawnik nie będzie odpowiednio zakorzeniony.

Jak przygotować trawnik po zimie do wertykulacji?

Pierwszą pracą, jaką należy wykonać po zimie, jest oczyszczenie trawnika. Trzeba zgrabić z niego liście i inne resztki roślin, a także ewentualne śmieci, które kryły się pod śniegiem.

Jeżeli na Twoim trawniku pojawiły się nierówności i wybrzuszenia, trzeba będzie go również zwałować. Wyrównywanie trawnika w ten sposób nie jest jednak wskazane, jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest gliniasta i zbita.

Jak już wspomnieliśmy, wertykulację trawnika po zimie powinno poprzedzać pierwsze koszenie. Powinno być jak najniższe, by ułatwić wertykulatorowi pracę.

wertykulacja trawy po zimie pomaga trawie nabrać nowych sił
Elektryczny wertykulator, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

Wertykulacja trawnika po zimie – jak to zrobić?

Wertykulacja trawnika po zimie pomaga odmłodzić trawę. Usuwa mchy, chwasty i filc z powierzchni trawnika. Ponacinana darń to lepsze nawodnienie i napowietrzenie trawy, a także skuteczniejszy dopływ składników odżywczych.

Jakie narzędzia wybrać do wiosennej wertykulacji?

By zabieg był skuteczny, trzeba wybrać odpowiedni wertykulator. Na niewielkich trawnikach, o powierzchni do 100 m2, najlepiej sprawdzą się wertykulatory ręczne w formie wałka z ostrzami. Na większych do 1000 m2, znacznie bardziej poręczne będą urządzenia elektryczne. Z największymi trawnikami, zwłaszcza nierównych, najlepiej poradzą sobie najdroższe urządzenia – wertykulatory spalinowe. Więcej o doborze odpowiedniego urządzenia dowiesz się na https://nowoczesny.pl/wertykulator-do-trawy-jaki-kupic.

Na jakiej głębokości wertykulować trawnik?

Wertykulacja opiera się na wykonywaniu podłużnych nacięć w glebie. Nie powinny być one jednak zbyt głębokie. Najczęściej wykonuje się nacięcia o głębokości od 5 do 20 milimetrów.

Najbardziej trzeba uważać przy pierwszej wertykulacji. Na młodych trawnikach najlepiej wybrać minimalną głębokość 5 mm, a dopiero w kolejnych latach ją zwiększyć. Wertykulatory mają zwykle pokrętła, które umożliwiają szybkie ustawienie pożądanej wartości.

Trawnik po zimie – co jeszcze pomoże mu się zregenerować?

Oszczyczenie, wałowanie, koszenie i wertykulacja trawnika to jednak nie wszystko, co można zrobić, by zregenerować trawę. Kolejnym wiosennym zabiegiem powinna być aeracja murawy. Polega na nakłuwaniu darni na głębokość 8-10 cm, by doprowadzić do korzeni trawy jeszcze więcej tlenu. Można to wykonać zwykłymi widłami, ale pracę znacznie usprawni aerator z napędem.

Po aeracji warto posypać trawnik cienką, około 5-milimetrową warstwą piasku. Jeśli niektóre fragmenty trawnika są mocno uszkodzone, wiosną warto dosiać w tych miejscach trawę. Kiedy trawa zacznie rosnąć pomoże jej nawóz. Wiosną dobrze sprawdzi się azotowy – przyspieszy wzrost i zazieleni murawę.

Podsumowanie: jak przeprowadzić wertykulację trawnika po zimie?

Trawa wiosną potrzebuje pomocy. Wertykulacja trawnika po zimie pomoże odmłodzić murawę i usunie z niej filc oraz mchy. Najlepiej przeprowadzić ją po pierwszym koszeniu, na przełomie marca i kwietnia. Wykonuj ją tylko na murawie, która rośnie już co najmniej dwa lata.

Przed wertykulacją trzeba oczyścić trawę z liści i innych odpadków. Gdy na trawniku pojawiły się nierówności, wyrównaj je wałem. Rodzaj wertykulatora dopasuj do wielkości działki. Głębokość nacięć powinna wynosić od 5 do 20 milimetrów.

By trawnik szybciej zregenerował się po zimie, nie kończ na wertykulacji. Pomoże także aeracja, piaskowanie, dosiewanie trawy w uszkodzonych miejscach oraz nawożenie.

Jeśli praca w ogrodzie to Twoje hobby, przeczytaj też artykuł o ubraniach do takich robót: https://e-graart.pl/ubrania-do-ogrodu-na-jesien-w-co-warto-sie-zaopatrzyc/.

Mogą Cię zainteresować

najlepsza gramatura ręcznika

Zastanawiasz się, jaka gramatura ręcznika jest najlepsza? Nie wiesz, co dokładnie oznaczają liczby ją określające? Czy jest jedna uniwersalna gramatura...

Czytaj dalej
spawarki inwertorowe przydadzą się w każdym warsztacie

Wśród wielu urządzeń, którymi posługujemy się w warsztatach, spawarki często uchodzą za te najtrudniejsze w obsłudze i najbardziej niebezpieczne. Pewnie...

Czytaj dalej
jak ozdobić choinkę na święta

Choinki w doniczce sztuczne i żywe drzewka mogą zyskać dokładnie taki charakter, na jakim nam zależy, dzięki odpowiednim dodatkom. Ozdoby...

Czytaj dalej
wertykulacja trawy po zimie to niezbędny zabieg

Zima to krytyczny czas dla każdego trawnika. Nawet jeśli dobrze przygotowałeś go na obniżkę temperatury i opady śniegu, stan i...

Czytaj dalej
Praktyczne narzuty na łóżko

Narzuty na łóżko to nie tylko piękny dodatek do sypialni. Ujednolicają przestrzeń sypialni lub pokoju, w którym znajduje się nieskładane...

Czytaj dalej
Stół w salonie - dekoracje

Salon to często reprezentacyjna część każdego mieszkania. Dlatego nie wystarczy wstawić do niego mebli. Warto pomyśleć o ciekawych dekoracjach, które...

Czytaj dalej
Kurtki zimowe 4F - jaka dla pracowników

By firma osiągała sukcesy, potrzebuje nie tylko dobrych pomysłów biznesowych, skutecznego marketingu i sprawnego zarządzania, ale także odpowiednich pracowników. Bez...

Czytaj dalej
nowoczesne ogrodzenia posesji mogą powstać z paneli stalowych

Ogrodzenie wokół posesji to wiele zalet. Dzięki niemu czujemy się bezpieczniej, możemy także w jasny sposób wytyczyć granice działki. Budujemy...

Czytaj dalej
standardowe rozmiary pościeli

Pościel w wymarzonym wzorze i wykonana z ulubionego materiału wybrana? Pozostaje więc często najmniej lubiany elementy, czyli sprawdzenie, jakie rozmiary...

Czytaj dalej
Długość firanek - jaką wybrać?

Kupując firany do swojego mieszkania, należy wziąć pod uwagę kilka niezwykle ważnych aspektów. W pierwszej kolejności zapewne dobierasz ich kolor,...

Czytaj dalej
wybór igły do maszyn do szycia powinien być przemyślany

W trakcie szycia na maszynie trzeba zwracać uwagę na wiele parametrów i szczegółów. Dla ostatecznego efektu pracy duże znaczenie ma...

Czytaj dalej
ubrania do ogrodu na jesień powinny być wygodne

Prace w ogrodzie potrafią świetnie zrelaksować. Jeszcze lepiej czujemy się, kiedy wypoczywamy na przystrzyżonym trawniku, między starannie wypielęgnowanymi rabatkami, wśród...

Czytaj dalej