15.02.2024 / Akcesoria do wnętrz
Artykuł sponsorowany
Suche powietrze w pomieszczeniu może mieć szereg negatywnych skutków dla naszego organizmu. Podrażnia drogi oddechowe, wysusza naskórek, powoduje uczucie zmęczenia oczu, a nawet może sprzyjać koncentracji alergenów we wnętrzu. Z tego powodu zdecydowanie warto z nim walczyć. Jak? Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Sprawdź 5 najlepszych metod!
Zdecydowanie najlepszym sposobem na suche powietrze w mieszkaniu jest odpowiedni nawilżacz powietrza. Urządzenie to działa poprzez rozpylanie wody lub pary wodnej po pomieszczeniu. Jest szczególnie przydatne w suchym klimacie, latem lub w sezonie grzewczym, kiedy to pomieszczenia wysuszają się przez nadmiar ciepła.
Istnieje wiele rodzajów nawilżaczy, w tym ultradźwiękowe, parowe, ewaporacyjne i jonizacyjne. Każdy z nich ma swoje zalety i jest polecany w nieco innych przypadkach. Nowoczesne modele mają też przy okazji wbudowany oczyszczacz powietrza. Jeśli mieszkasz w mieście pełnym smogu, będzie to zdecydowanie najlepsza opcja dla siebie. Zyskasz bowiem zarówno czyste, jak i odpowiednio nawilżone powietrze. Urządzeniami o działaniu 2 w 1 są m.in. nawilżacze Venta. Jak działają?
Zasysają suche brudne powietrze do swojego wnętrza, gdzie to przechodzi przez specjalne obracające się w wodzie wałki. W ten sposób usuwane są wszelkie zanieczyszczenia, w tym kurz oraz brud. Odpadki trafiają do specjalnego zbiornika, a czysta woda paruje, nawilżając powietrze w Twoim pokoju. Mogą więc okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.
Jeśli więc chcesz zapewnić sobie komfortowe warunki życia i zapobiec m.in. wysuszeniu dróg oddechowych, nawilżacz powietrza to podstawa. Obecnie w sklepach dostępne są urządzenia na każdą kieszeń, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie!
Zastanawiasz się, jak nawilżyć powietrze w pokoju, jeśli nie masz odpowiedniego urządzenia? Pamiętaj, że istnieje szereg różnych domowych sposobów. Metody te są nieco mniej skuteczne niż profesjonalny sprzęt, jednak i tak są w stanie podnieść poziom wilgotności w pokoju. Zdecydowanie najpopularniejszy sposób to ten, w którym wykorzystywana jest po prostu woda oraz mokre tekstylia.
Wystarczy więc, że w umieścisz w pomieszczeniu garnek z gorącą wodą. Zacznie się w ten sposób wytwarzać duża ilość pary. Ta rozprzestrzeni się po całym pokoju, dając chwilową ulgę. W sezonie grzewczym możesz też zdecydować się na specjalne ceramiczne naczynia, które wiesza się na kaloryferze i wypełnia wodą. Działają w dokładnie taki sam sposób, jednak wyższa temperatura cieczy utrzymywana jest przez ogrzewanie nieco dłużej.
Aby wzmocnić efekt dobroczynnego działania pary wodnej, warto też umieścić w pokoju mokre tekstylia. Możesz rozwiesić w pomieszczeniu pranie, namoczone ręczniki czy nawet zwilżyć firany i zasłony. Parująca z materiałów woda skutecznie podniesie poziom nawilżenia we wnętrzu.
Skuteczne w walce z suchym powietrzem okazują się również niektóre rośliny. Mowa oczywiście o gatunkach, które mogą naturalnie zwiększać wilgotność w pomieszczeniach poprzez proces zwany transpiracją. Na czym to polega? Podczas transpiracji rośliny po prostu uwalniają wilgoć z liści do otoczenia.
Niektóre gatunki, takie jak paprotki, fiołki afrykańskie, bluszcze i aloesy, są szczególnie skuteczne w nawilżaniu powietrza. Umieszczenie tych roślin w pokoju może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności. Z pewnością przyniesie to korzyści dla Twojego zdrowia i samopoczucia – zwłaszcza w lecie lub w sezonie grzewczym.
Ponadto rośliny te dodają również estetycznego elementu do wnętrza, tworząc przyjemną atmosferę w pomieszczeniu. Musisz jednak pamiętać o regularnej opiece nad nimi. Podlewanie i pielęgnacja wspomoże ich zdrowy wzrost oraz efektywność w nawilżaniu powietrza.
Szukając odpowiedzi na pytanie, jak nawilżyć powietrze w pomieszczeniu, możesz niekiedy spotkać się także ze skrajnymi informacjami. Mowa tutaj chociażby o wietrzeniu mieszkania. Niektórzy sądzą, że należy to robić regularnie, inni twierdzą, że lepiej ograniczyć otwieranie okien. Która szkoła mówi więc prawdę? To zależy od sytuacji!
W przypadku, gdy powietrze na zewnątrz jest znacznie bardziej suche niż wewnątrz, nadmierne wentylowanie może spowodować utratę cennej wilgoci z pomieszczenia. W takich sytuacjach unikanie częstego otwierania okien i drzwi z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem.
Jeśli jednak powietrze na zewnątrz jest wilgotniejsze niż wewnątrz, np. po deszczu, regularne wietrzenie pokoju będzie działać na Twoją korzyść. Otwierając okna na kilka minut, wymienisz stare suche powietrze na świeże. Poprawi to jego jakość, a przy okazji lekko podniesie stopień wilgotności we wnętrzu.
Jak zatem widzisz, wszystko zależy od aktualnych warunków atmosferycznych. W naszym klimacie wietrzenie z pewnością będzie wskazane przez większość dni w roku.
Co ciekawe, także otwieranie drzwi do łazienki może być skuteczną metodą na nawilżenie powietrza. Podczas kąpieli lub prysznica para wodna gromadzi się w tym pomieszczeniu, zwiększając jego wilgotność. Otwierając drzwi, para rozprzestrzeni się do innych części domu, nawilżając powietrze również i w nich.
Warto więc po kąpieli zostawić uchylone drzwi do łazienki, by para nieco nawilżyła też inne pomieszczenia. Uważaj jednak, aby nie przesadzić. Nie masz bowiem w ten sposób kontroli nad dokładnym stopniem nawilżenia. A jak wiadomo, nadmiar wilgoci może doprowadzić np. do rozwoju w domu pleśni.
Wiesz już, jak nawilżyć powietrze w pokoju. Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się do tego odpowiedni nawilżacz. Jeśli jednak szukasz sposobu “na już” lub nie możesz pozwolić sobie na zakup takiego urządzenia, działaj domowymi metodami. Dobrze sprawdzi się wtedy naczynie z wodą, wilgotne tekstylia, rośliny oddające wilgoć do wnętrza, wietrzenie mieszkania w odpowiednich warunkach oraz otwieranie drzwi do łazienki po kąpieli. Uważaj, tylko aby nie przesadzić z nadmiarem wilgoci – to również nie jest zdrowe!
08.11.2024 Poradnik
Biżuteria wymaga miejsca do przechowywania, które zapobiega jej uszkodzeniu, ale też usprawnia szybkie znalezienie ulubionych dodatków. Odpowiednio zorganizowana szuflada na biżuterię to świetne i coraz bardziej popularne rozwiązanie, które umożliwia łatwy dostęp do każdego elementu. Zatem jak przechowywać biżuterię w […]
Czytaj dalej11.10.2024 Ogród
13.09.2024 Poradnik
06.09.2024 Akcesoria do wnętrz
03.09.2024 Akcesoria do wnętrz
02.09.2024 Akcesoria do wnętrz
11.07.2024 Akcesoria do wnętrz