Rodzaje siekier -drewniana siekiera w ręku




20.11.2024 / Ogród

Rodzaje siekier – jak wybrać właściwą?

Bez siekiery w warsztacie ani rusz. To jedno z najprostszych, ale i najważniejszych narzędzi do prac w ogrodzie czy na działce. Przydadzą się do wycinania zarośli, odrąbywania niepotrzebnych konarów drzew, przygotowywania drewna na opał czy wielu innych prac. Siekierę musi mieć też pod ręką każdy cieśla i stolarz. Wbrew pozorom nie wszystkie są takie same – do różnych prac przeznaczone są różne siekiery. Poznaj rodzaje siekier bliżej i wybierzesz właściwą dla siebie!

Rodzaje siekier – jak wybrać właściwą?

Przy wyborze właściwej siekiery musisz kierować się pewnymi wytycznymi. Przede wszystkim zastanów się, do czego siekiera będzie ci potrzebna. Czy będzie to siekiera do cięcia dużych drzew, czy małych, ogrodowych krzaczków? Czy będziesz z niej korzystać raz w roku, czy co tydzień? Ustal również, jaki budżet chcesz przeznaczyć na zakup siekiery. 

Dlaczego wybór odpowiedniej siekiery jest tak ważny?

Przede wszystkim odpowiednio dobrana siekiera i prawidłowo użytkowana zmniejsza ryzyko wypadku. Każda siekiera jest wyznaczona do konkretnych działań i ze względów bezpieczeństwa, warto jest się tego trzymać. 

Drugi ważny aspekt to wybór wagi siekiery. Jest to ściśle powiązane z wagą samego użytkownika siekiery. Chodzi tu przede wszystkim o nie nadwyrężania kręgosłupa przy braniu zamachu. Osoby lżejsze powinny zdecydować się na lżejszą siekierę.

Jakie są najbardziej praktyczne siekiery?

Poszczególne siekiery różnią się przede wszystkim kształtem, wielkością i ciężarem głowicy. Do tego dochodzą różnice w długości i profilowaniu trzonka.

Najbardziej praktyczne siekiery to:

  • siekiery do rozłupywania,
  • siekiery ciesielskie,
  • siekiery turystyczne,
  • siekiero-młoty,
  • siekiery uniwersalne.

Siekiery do rozłupywania

Po siekiery do rozłupywania powinien sięgnąć każdy, kto ma do porąbania sporo drzewa. Są to bowiem narzędzia wyprofilowane pod rozbijanie polan na dwie lub więcej części. Zawdzięczają to przede wszystkim charakterystycznej budowie głowicy.

Takie siekiery cechuje krótkie ostrze, które mocno rozszerza się na policzkach, czyli w miejscu bezpośrednio na trzonku siekiery. Jednocześnie siekiera pozostaje ostra, a także ciężka. Dzięki temu lepiej oddaje siłę uderzenia w kawałek drewna, a przy tym się w nim nie klinuje. Siekiery do rozłupywania wyróżniają się też długim trzonkiem.

Siekiery ciesielskie

Nazywane również dekarskimi. Siekiery ciesielskie służą przede wszystkim do profesjonalnej obróbki drewna. Korzystają z nich także stolarze, takie narzędzia pomagają bowiem przy przygotowywaniu mebli. Nadają się nawet do rzeźbienia.

Siekiery ciesielskie mogą mieć zróżnicowaną długość. Wyróżnia je głowica. Po jednej stronie jest płaska, co umożliwia obróbkę drewna pod bardzo małym kątem. Ostrze ma z kolei kształt wachlarza, który ostro zwęża się w kierunku obucha. Niektóre takie narzędzia mają specjalnie profilowane trzonki, które można wygodnie chwycić tuż poniżej głowicy – dla większej precyzji pracy.

Rodzaje siekier - siekiera z plastikowym trzonkiem

Plastikowe lub gumowe rączki, w przeciwieństwie do drewnianych, nie potrzebują konserwacji i są antypoślizgowe.

Siekiery turystyczne

Czasami nazywa się je też po prostu toporkami. To najmniejsze z profesjonalnych siekier, zwykle ważą poniżej kilograma, a długość trzonka dochodzi maksymalnie do 40 centymetrów.

Dzięki temu bardzo dobrze nadają się do transportu i pracy w terenie. Zgodnie z nazwą bywają wyposażeniem turystów. Pomogą w niewielkich pracach, takich jak wycinanie zarośli czy obcinanie gałęzi. Dzięki niewielkiej wadze mogą być też wykorzystywane do precyzyjnych prac, które nie wymagają zbyt wiele siły.

Siekiero-młoty

Najcięższe z siekier. Ich głównym zadaniem jest rozbijanie największych i najtwardszych kawałków drewna. Można je więc wykorzystać do przygotowania drewna do innych prac bądź do rąbania drewna na opał.

Siekiero-młoty z jednej strony mają ostrze podobne do siekier do rozłupywania. Z drugiej znajduje się młot. Można nim wbijać kliny do dużych polan drewna. Charakteryzują się też długim trzonkiem. Dłuższa praca ciężkim siekiero-młotem może być bardzo męcząca i uciążliwa. Każde uniesienie tego narzędzia nad głowę wymaga bowiem sporego wysiłku.

Siekiery uniwersalne

Opisane wyżej rodzaje siekier są przeznaczone do konkretnych prac. Siekiery uniwersalne mają z kolei pomóc przy wszystkich. Takie narzędzie prawdopodobnie w żadnej sytuacji nie spisze się idealnie, ale z pewnością będzie pomocne.

Siekiery uniwersalne nadają się do prac w gospodarstwie i ogrodzie, a nawet do wycinania niewielkich drzew. Ich waga to wartość między siekierami ciesielskimi a rozłupującymi.

Jak dobrać siekierę do wzrostu?

Długość siekiery należy dobrać do długości ręki i wzrostu osoby, która będzie z niej korzystać. Według ogólnej zasady osoby o wzroście powyżej 180 cm powinny wybrać rękojeść o długości około 90 cm. Osoby o wzroście między 160 – 170 cm powinny zdecydować się na siekierę o długości około 70 – 80 cm. Jednak prostszy sposób to po prostu wziąć siekierę i chwycić za głowicę. Idealna dla Ciebie długość rękojeści powinna pokrywać się z długością przedramienia.

Konserwacja siekiery i bezpieczeństwo

Regularna konserwacja siekiery nie tylko przedłuży jej żywotność, ale i zadba o Twoje bezpieczeństwo. Rękojeść powinna być utrzymana w odpowiednim stanie, a głowica regularnie ostrzona. Zadbaj też o bezpieczne przechowywanie siekiery. Nie dopuszczaj do niej wilgoci i innych czynników zewnętrznych, które mogłyby ja uszkodzić. Umiejętne korzystanie z siekiery również jest istotnym czynnikiem zachowania bezpieczeństwa. Pamiętaj, aby używać wtedy odzieży ochronnej, okularów i rękawiczek.

Podsumowanie: na jaką siekierę warto się zdecydować?

Poszczególne rodzaje siekier powstają po to, by maksymalnie usprawnić konkretne prace. Jeżeli siekiera ma Ci służyć przede wszystkim do rąbania drewna, wybierz tą do rozłupywania. Jeśli do prac stolarskich, wybierz ciesielską. Siekiera turystyczna to niewielkie, przenośne narzędzie, siekiero-młot służy do rozbijania dużych kawałków drewna. Siekiera uniwersalna sprawdza się zaś przy podstawowych pracach.

Mogą Cię zainteresować

jak umeblować salon

Salon to serce domu. To właśnie w tej przestrzeni najwięcej się dzieje, a dodatkowo często łączy ona w sobie role...

Czytaj dalej
Wytrzymałość sofy w mieszkaniu

Większość z nas kupując nowe meble tapicerowane zwraca szczególną uwagę na ich wygląd oraz dopasowanie do konkretnego typu wnętrza. Aby...

Czytaj dalej
Ranking top 5 najlepsze książki o samorozwoju

Samorozwój to temat, który zyskuje na popularności, a książki z tej kategorii cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W tym artykule przedstawię...

Czytaj dalej
jakie-przescieradlo-na-lozko-dla-par

Wybór odpowiedniego prześcieradła na łóżko to kluczowy element, który wpływa na komfort snu i estetykę sypialni. Dla par, które dzielą...

Czytaj dalej
jak ozdobić choinkę na święta

Choinki w doniczce sztuczne i żywe drzewka mogą zyskać dokładnie taki charakter, na jakim nam zależy, dzięki odpowiednim dodatkom. Ozdoby...

Czytaj dalej
jak prać koszule - poradnik

Chociaż mogłoby się wydawać, że do prania koszuli można podejść jak do pozostałych ubrań, nic bardziej mylnego! Być może zdarzyło...

Czytaj dalej
Zimowa pościel - przegląd rozwiązań

Zima zbliża się do nas coraz większymi krokami. Nim się obejrzymy, za oknem będzie cały czas biało i mroźno. Wiesz,...

Czytaj dalej
Kosiarka na nierówny teren - jaka najlepsza? Poradnik

Nie każdy ogród jest idealnie równy. Niektóre tereny mogą być wyjątkowo trudne – pełne pagórków, zagłębień czy ciężko dostępnych miejsc....

Czytaj dalej
polary z logiem firmy to dobry pomysł na ubiór roboczy dla budowlańców

Firmy budowlane mają obowiązek odpowiednio wyposażyć swoich pracowników. Potrzebne są do tego ubrania robocze, a zwykle również odzież ochronna lub...

Czytaj dalej
spawarki inwertorowe przydadzą się w każdym warsztacie

Wśród wielu urządzeń, którymi posługujemy się w warsztatach, spawarki często uchodzą za te najtrudniejsze w obsłudze i najbardziej niebezpieczne. Pewnie...

Czytaj dalej
Ile kosztuje toaleta myjąca?

Toalety myjące, znane również jako toalety z funkcją bidetu, zyskują na swojej popularności, dzięki innowacyjności oraz wygodzie użytkowania. Nowoczesna armatura...

Czytaj dalej
jakie dekoracje na stół do salonu wybrać

Jakie dekoracje na stół do salonu, by przypadły do gustu gościom i domownikom? Salonowe meble tworzą wiele możliwości dekoracyjnych, a...

Czytaj dalej