09.11.2023 / Ogród
Artykuł sponsorowany
Ogrodzenia z siatki to sprawdzony sposób, by szybko odgrodzić się od sąsiada i drogi czy lasu, a także wytyczyć granice działki. Można wykorzystać ją na ogrodzenia tymczasowe, ale równie dobrze spisze się jako lekka, stała bariera. By jej montaż przebiegł prawidłowo, niezbędne są odpowiednie akcesoria do ogrodzenia z siatki. Sprawdź, co przygotować do prac instalacyjnych – które elementy są wymagane, a z których możesz zrezygnować.
Najbardziej klasycznym rodzajem siatki wykorzystywanej do ogrodzeń jest siatka pleciona. Przy montażu kluczowe jest jej odpowiednie naciągnięcie. Do tego konieczne będą dwa elementy: druty naciągowe oraz napinacze.
Najprostszą formą napinaczy będą śruby oczkowe. Wkręcisz je bezpośrednio do słupka startowego i narożnego. A do śrub można przytwierdzić druty naciągowe. Najlepiej ustawiać je co 50 centymetrów, rozpoczynając od drutu na samym dole, tuż nad linią podłoża.
Możesz też jednak zdecydować się na rozwiązanie, które powinno wzmocnić siatkę. Wówczas przez śruby oczkowe przy słupku startowym należy przepuścić pręt naciągowy o okrągłym przekroju. Jednocześnie przekłada się go przez pierwsze oczko siatki plecionej. To samo zrób przy słupkach narożnych oraz końcowym. W ten sposób poprawisz stabilność ogrodzenia.
Alternatywą jest użycie obejm – takich samych, jak te, które stosuje się przy montażu paneli ogrodzeniowych. Dzięki temu można dodatkowo naciągnąć siatkę za pomocą płaskownika, czyli metalowego pręta o prostokątnym przekroju. Do niego na dodatkowej śrubie można przymocować blaszany napinacz do drutu, a dopiero do napinacza przymocować drut naciągowy.
Obejmy i płaskownik to opcjonalne akcesoria ogrodzeniowe. Dasz radę zamontować siatkę również bez nich. Trudne albo wręcz niemożliwe byłoby zaś zainstalowanie jej bez przelotek i drutu wiązałkowego.
Przelotki montuje się na słupkach pośrednich. Przechodzą przez nie druty naciągowe. Można zdecydować się na przelotki z bolcem lub wkrętem. Przy tych pierwszych trzeba wcześniej wywiercić w słupkach odpowiednie otwory, te drugie wkręca się już przełożeniu przez nie drutu.
Z kolei drut wiązałkowy służy do mocowania siatki do drutów naciągowych. Dzięki niemu ogrodzenie będzie nie tylko odpowiednio napięte, ale też stabilne. W najprostszej wersji samym drutem wiązałkowym można też przymocować siatkę do słupków, ale wtedy nie ma co liczyć na dużą stabilność.
Montaż siatki leśnej jest nieco prostszy. Często ten materiał bywa wykorzystywany jako ogrodzenie tymczasowe lub bariera przeciwko wtargnięciu zwierząt – na przykład jako siatka na dziki czy sarny.
Siatka leśna, ze względu na inną konstrukcję niż siatka pleciona, nie wymaga drutów naciągowych. Trzeba ją tylko zamontować na słupku i fizycznie naciągnąć. Jeśli zdecydujesz się na słupki metalowe do siatki leśnej, powinny mieć specjalne uchwyty, do których mocuje się siatkę. Przy słupkach drewnianych potrzebne będą skoble, czyli charakterystycznie wygięte w kształt litery “U” gwoździe. To nimi przybijamy siatkę do słupka. Przydać może się jeszcze ewentualnie drut wiązałkowy, by w niektórych miejscach poprawić połączenie – i gotowe!
Liczne akcesoria do ogrodzenia z siatki są potrzebne przede wszystkim wtedy, kiedy chcesz postawić solidną barierę z siatki plecionej. Wtedy pamiętaj o drutach naciągowych i napinaczach, a także przelotkach oraz drucie wiązałkowym. Dla większej solidności przydadzą się też pręty do naciągania siatki bądź płaskowniki. Przy siatkach leśnych konieczne będą właściwie tylko skoble.
30.12.2024 Ogród
Ogrodzenie panelowe czy siatka – które rozwiązanie zabezpieczy Twoją posesję skuteczniej? Co wypada estetyczniej i taniej? Nie ma jedynego słusznego rozwiązania. Oba typy ogrodzeń sprawdzają się w nieco innych warunkach. Tutaj obiektywnie przedstawiamy cechy, jakie mają panele ogrodzeniowe, porównujemy je […]
Czytaj dalej27.12.2024 Akcesoria do wnętrz
05.12.2024 Poradnik
30.12.2024 Ogród
20.11.2024 Ogród
11.10.2024 Ogród
02.09.2024 Ogród