Sprzedaż mieszkania bez pośrednika - poradnik




27.06.2023 / Poradnik budowlany

Jak szybko sprzedać mieszkanie bez pośrednika? Poradnik

Sprzedaż mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości jest wygodna – tego nie da się ukryć. Agent zajmuje się wszystkim niemalże od A do Z, a Ty nie musisz niczym się martwić. Nie robi tego jednak charytatywnie. Za taką usługę liczona jest dość wysoka prowizja, wynosząca nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Aby nie narażać się na niepotrzebne koszty, można więc zająć się wszystkim na własną rękę. Jednak jak sprzedać mieszkanie bez pośrednika i to w miarę szybko? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule. Sprawdź go koniecznie!

Jak sprzedać mieszkanie bez pośrednika? Zacznij od profesjonalnej wyceny

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak sprzedać mieszkanie bez pośrednika, zajmij się profesjonalną wyceną nieruchomości. Określenie odpowiedniej kwoty zdecydowanie ułatwi i przyspieszy cały proces. Oczywiście cena nie powinna być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Najlepiej zatem udać się do rzeczoznawcy, który fachowym okiem oceni Twoje mieszkanie. Taka osoba będzie w stanie podpowiedzieć Ci, jaka jest realna cena, za którą możesz sprzedać swoją nieruchomość. 

Jeśli jednak chcesz zająć się wszystkim samemu od A do Z, kluczowy będzie szczegółowy research. Musisz po prostu przeglądnąć ogłoszenia mieszkań na sprzedaż podobnych do Twojego lokum. Pamiętaj, że kluczowy jest w tym przypadku metraż, lokalizacja, okolica, standard, wyposażenie, dodatkowe udogodnienia itp. 

Musisz postarać się znaleźć oferty jak najbardziej zbliżone do Twojej. Na ich podstawie będziesz w stanie określić, za jaką kwotę wystawić swoją posiadłość. Zostaw jednak zawsze miejsce do lekkiej negocjacji ceny – osoby zainteresowane z pewnością będą chciały nieco zejść z zaproponowanej przez Ciebie kwoty. Jeśli się na to zgodzisz – oczywiście w granicach rozsądku – transakcja powinna przejść zdecydowanie szybciej. 

Jak szybko sprzedać mieszkanie? 5 najważniejszych kroków

Po wycenie nieruchomości można zająć się już całą resztą. Nie da się jednak ukryć, że prac do wykonania jest całkiem sporo. Jak to jednak mówią, dla chcącego nic trudnego. Zatem jak szybko sprzedać mieszkanie na własną rękę? 

Krok 1: uprzątnij mieszkanie i pozbądź się rzeczy osobistych

W pierwszej kolejności uprzątnij całe mieszkanie. Lokum musi prezentować się ładnie i schludnie. Tylko takie wnętrze będzie w stanie przykuć uwagę potencjalnych zainteresowanych. Przygotujesz je także na wypadek, gdyby ktoś chciał je oglądnąć. 

Pamiętaj jednak, że porządki powinny być dość gruntowne. Jeśli mieszkanie jest wyposażone i sprzedajesz je w takim stanie, nie ukrywaj zbędnych elementów w szafach itp. Potencjalni klienci mogą do nich zaglądnąć. Jeśli będą przepełnione, w ich głowach może zrodzić się przekonanie, że w lokum brakuje miejsca do przechowywania.

Przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż usuń także z niego wszelkie rzeczy osobiste – w tym rodzinne pamiątki. Osoba zainteresowana będzie mogła wtedy lepiej wyobrazić sobie siebie w tej posiadłości. Niektóre elementy mogą też rozpraszać. Przez to ciężej będzie uwypuklić największe zalety oferowanej przez Ciebie nieruchomości. Porządki są więc podstawą!

Krok 2: wykonaj zdjęcia nieruchomości

Jednym z najważniejszych elementów każdej oferty nieruchomości na sprzedaż są oczywiście zdjęcia. To z ich pomocą masz szansę najbardziej zainteresować potencjalnie zainteresowane osoby. Zadbaj więc o to, aby wykonać dużą ilość wysokiej jakości fotografii. Musisz jednak pamiętać, że zrobienie zdjęć mieszkania nie należy do najłatwiejszych zadań. Niekiedy trzeba się naprawdę natrudzić. 

Posiłkuj się więc obiektywem szerokokątnym, a z pewnością fotografie będą wyglądały profesjonalnie. Oddadzą także idealnie to, jak wygląda mieszkanie. Staraj się oczywiście wykonać jak największą ilość zdjęć. Pokaż na nich wszystkie pomieszczenia, każdy kącik oraz elementy, które mogą okazać się wyróżnikiem danej oferty – np. duży ogródek, balkon, garderobę, miejsce parkingowe w garażu, komórkę lokatorską itp. 

Jako zdjęcie wyróżniające ofertę wybierz to, które przedstawia reprezentatywną część posiadłości, np. salon. Pamiętaj przy tym, że jest to swego rodzaju wizytówka ogłoszenia. Musi więc zachęcać do dalszego oglądania. 

Krok 3: przygotuj opis budzący emocje i podkreślające korzyści

Kolejny niezwykle ważny krok to przygotowanie treści ogłoszenia, którą umieścisz na wszelkich portalach do sprzedaży nieruchomości. Oczywiście w opisie powinny znaleźć się te najważniejsze informacje, takie jak metraż, cena, układ mieszkania, ilość pomieszczeń, piętro, na którym się znajduje itp. Takie kluczowe kwestie warto dokładnie wypunktować, nie zapominając o żadnym elemencie. 

To jednak nie wystarczy. Opis powinien od razu budzić w potencjalnie zainteresowanej osobie pewne emocje. Czytając go, ewentualny kontrahent musi wyobrazić sobie siebie w tym mieszkaniu. Musisz przekonać go w ten sposób, że jest to miejsce, w którym kolejne lata jego życia będą wyjątkowe. Staraj się więc głównie operować językiem korzyści, a także zastanów się, kto powinien być zainteresowany Twoją ofertą. 

Może będą to rodziny z dziećmi? Wtedy warto w opisie podkreślać, że jest to cudowna przestrzeń do wychowywania pociech, okolica jest spokojna itp. Z każdego najważniejszego punktu mieszkania staraj się wyciągnąć jego esencję. Zamiast pisać, że do nieruchomości należy też duży balkon, napisz np. że w mieszkaniu znajduje się obszerny balkon, z którego każdego dnia można podziwiać romantyczne zachody słońca i zamienić go w prawdziwą strefę wypoczynku, sprzyjającą relaksowi po ciężkim dniu. Wtedy od razu w głowie osoba czytająca ten opis wyobrazi sobie, jak spędza wieczór w swojej loggie. 

Nie wiesz jednak, jak idealnie ubrać w piękne słowa najważniejsze zalety swojego mieszkania? Nic nie szkodzi. Polecam Ci lekturę artykułów znajdujących się na blogu https://kropla.co/. Tam znajdziesz wiele porad, jak trafiać do odbiorców, więc z pewnością poradzisz sobie wyśmienicie z przygotowaniem opisu. 

Krok 4: umieść ogłoszenia na portalach i w social media

Są zdjęcia oraz opis, a więc nadszedł czas na ogłoszenia. Informację o tym, że sprzedajesz swoje mieszkanie, najlepiej oczywiście umieścić na wszelkich portalach z ofertami nieruchomości. To jedne z pierwszych miejsc, gdzie swojego nowego lokum szukają osoby zainteresowane. Zadbaj więc o to, aby Twoje ogłoszenie było widoczne na takich stronach. Jeśli zależy Ci na szybkiej sprzedaży, postaw na dodatkowe płatne wyróżnienie swojej oferty. 

Swoje ogłoszenia wspomóż jednak dodatkowo innymi działaniami. Możesz znaleźć grupy w mediach społecznościowych, na których są obecne osoby planujące kupić mieszkanie. Wstawiając tam link do swojej oferty, zwiększysz jej zasięg oraz klikalność. Wrzuć informację także na swój profil – kto wie, czy ktoś ze znajomych lub ich bliskich nie szuka przypadkiem lokum w tej okolicy? Każde takie działanie z pewnością zwiększa Twoje szanse na szybką sprzedaż. 

Krok 5: załatw wszystkie formalności

Przed sfinalizowaniem transakcji, konieczne będzie także załatwienie wszelkich formalności. W tym celu przygotuj:

  • wzór umowy kupna-sprzedaży,
  • odpis z księgi wieczystej,
  • akt darowizny lub nabycia danej nieruchomości od poprzedniego właściciela,
  • zaświadczenie ze spółdzielni o uregulowaniu wszelkich płatności,
  • wypis z ewidencji gruntów i wypis z rejestru lokali.

Pamiętaj także, aby w celu finalizacji transakcji udać się do notariusza. Tam dowiesz się, co jeszcze musisz załatwić. Przy sprzedaży mieszkania do 5 lat od jego nabycia konieczne będzie zapłacenie podatku od nieruchomości w wysokości 19% wartości transakcji.

Wiesz już, jak sprzedać mieszkanie bez pośredników. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć Ci szybkiego znalezienia kupca. Powodzenia! 

Mogą Cię zainteresować

elektryczna dmuchawa do liści sprzątająca podwórko

Sprzątanie ogrodu czy podwórka z opadłych liści to uciążliwa praca. Nie ma zbyt wielu ludzi, którzy lubią ganiać za nimi...

Czytaj dalej
Wybieramy prezent dla narzeczonej - na co zwrócić uwagę?

Wybór prezentu dla narzeczonej to nie lada wyzwanie. Każdy z nas chce sprawić bliskiej osobie radość i pokazać, jak bardzo...

Czytaj dalej
spawarki inwertorowe przydadzą się w każdym warsztacie

Wśród wielu urządzeń, którymi posługujemy się w warsztatach, spawarki często uchodzą za te najtrudniejsze w obsłudze i najbardziej niebezpieczne. Pewnie...

Czytaj dalej
Zimowa pościel - przegląd rozwiązań

Zima zbliża się do nas coraz większymi krokami. Nim się obejrzymy, za oknem będzie cały czas biało i mroźno. Wiesz,...

Czytaj dalej
Co wybrać - jakie klamki do białych drzwi

Białe drzwi stanowią neutralną i elegancką bazę dla różnorodnych aranżacji wnętrza. Aby nadać im dodatkowego charakteru i wyrazistości, klamki pełnią...

Czytaj dalej
pracownicy wyposażeni w środki ochrony osobistej na budowie - kaski i kamizelki odblaskowe

W czasie prac na budowie trzeba zachować szczególną ostrożność. Lata mijają, a place budowy wciąż pozostają bowiem miejscem, w którym...

Czytaj dalej
Jaka szynka do pizzy jest najlepsza?

Każdy choć raz w życiu jadł pizzę. To danie podbiło serca ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy jesteś...

Czytaj dalej
jak przechowywać biżuterię w szufladzie w organizerach

Biżuteria wymaga miejsca do przechowywania, które zapobiega jej uszkodzeniu, ale też usprawnia szybkie znalezienie ulubionych dodatków. Odpowiednio zorganizowana szuflada na...

Czytaj dalej
jaki olej do tarasu wybrać, aby zabezpieczyć

Drewniany taras to wspaniałe miejsce do relaksu i spotkań na świeżym powietrzu. Jednak aby cieszyć się jego pięknem przez długie...

Czytaj dalej
Wyposażenie hoteli - co powinno być w pokoju

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie hotelarstwa, zapewnienie wysokiego komfortu dla gości jest niezbędne, aby przyciągnąć i utrzymać klientów. Warto zadbać o...

Czytaj dalej
rozmiar kołdry zimowej dopasowany do wzrostu

Jeśli zależy Ci na komfortowym śnie, nie możesz pozwolić sobie na źle dobrany rozmiar kołdry. Zbyt duża będzie niewygodna, spod...

Czytaj dalej
najlepsza gramatura ręcznika

Zastanawiasz się, jaka gramatura ręcznika jest najlepsza? Nie wiesz, co dokładnie oznaczają liczby ją określające? Czy jest jedna uniwersalna gramatura...

Czytaj dalej