mały sprzęt do ćwiczeń w domu - jaki wybrać?




14.06.2023 / Akcesoria do wnętrz

Mały sprzęt do ćwiczeń w domu – co się przyda w mini kąciku fitness?

Mały sprzęt do ćwiczeń w domu pozwoli Ci zbudować świetną formę nawet w kawalerce czy akademiku. Na rynku nie brakuje opcji treningowych przystosowanych do warunków na najmniejszych metrażach – to przecież potrzeba współczesnego rynku. Za jakimi przyrządami warto się rozejrzeć? Sprawdź, a brak miejsca na ćwiczenia będzie musiał przestać być Twoją wymówką!

Czy sprzęt do ćwiczeń w małym mieszkaniu to może być bieżnia?

Dzięki sprzętowym nowościom bieganie na bieżni nie wymaga poświęcania połowy pomieszczenia na gigantyczny sprzęt. Obecnie popularne są bieżnie składane oraz WalkingPad – pas bieżniowy bez ramy. Jedne i drugie można wsunąć za łóżko, pod łóżko czy podstawić pod ścianą. Kiedy zaczynasz trening, przesuń rzeczy leżące na podłodze, rozłóż bieżnię, a po skończonych ćwiczeniach odstaw poręczny sprzęt w dogodne miejsce.

Trzeba tylko mieć na uwadze, że małe, składanie bieżnię, nie mają tak dużej mocy przerobowej, jak sprzęty znane z klubów fitness. Nadają się do rekreacyjnych treningów joggingu oraz marszu. Niestety, nie pobijesz na niej rekordów prędkości – jeśli właśnie na tym Ci zależy, musisz wykupić karnet na siłownię, albo zdecydować się na biegi na zewnątrz.

O ile nie mieszkasz na parterze lub suterenie, przestrzeń pod bieżnią trzeba będzie wygłuszyć dywanem lub matą wygłuszającą pod sprzęt treningowy. Bez takiego zabezpieczenia będziesz mógł zapomnieć o dobrych relacjach z sąsiadami z dołu…

Na czym wykonywać ćwiczenia?

Przygotowanie stanowiska fitness zacznij od zakupu solidnej maty treningowej. Poza ćwiczeniami będziesz ją trzymał zwiniętą w wygodny rulon, więc brak miejsca nie okaże się problemem. Przyda Ci się również podczas potencjalnych wizyt na siłowni, czy zajęciach sportowych w okolicznych centrach kultury.

Mata to bardzo ważny sprzęt do ćwiczeń w małym mieszkaniu, nawet jeśli masz dywan. Dywan bowiem nie posiada właściwości antypoślizgowych, koniecznych do bezpiecznego trenowania. O ile dookoła jest dużo wolnej przestrzeni, poślizg skończy się bolesnym spotkaniem z podłogą i co najwyżej siniakiem. Gorzej, gdy ćwiczysz w otoczeniu mebli – tutaj ryzyko poważniejszego urazu drastycznie wzrasta.

Mały sprzęt do ćwiczeń w domu, czyli gumy oporowe

Gumy oporowe pozwalają na wykonywanie treningu siłowego całego ciała. Nie potrzebujesz już hantli ani sztangi. Możesz z nimi zbudować świetną sylwetkę niskim nakładem kosztów, poświęcając tylko odrobinę miejsca… w szufladzie.

Zaopatrz się w komplet długich gum oporowych oraz krótkich taśm mini-band. Posiadanie gum o różnej długości i stopniu oporu pozwoli na urozmaicony trening ze stopniowym zwiększaniem obciążenia. Najwytrzymalsze i najwygodniejsze są gumy materiałowe – mimo że droższe, to taka inwestycja zwróci się z czasem. Materiałowe taśmy nie zrywają się ani nie zwijają w trakcie ćwiczeń.

Ciekawym wariantem są ekspandery z linkami oporowymi. Kiedy trening z gumami wejdzie Ci w krew, pomyśl o zaopatrzeniu się w nowoczesny ekspander, by jeszcze zwiększyć pulę ćwiczeń.

Małe urządzenie do ćwiczeń w domu bez przekraczania progu…

czyli drążek rozporowy do podciągania. Podciąganie to najefektywniejsze ćwiczenie na plecy, ale w domowych warunkach nie ma na czym go sprawnie wykonywać. To się zmieni, gdy sprawisz sobie drążek rozporowy – gładką składaną rurę umieszczaną w futrynie drzwi na czas treningu. Po zakończonych ćwiczeniach sprawnie ją złożysz i schowasz do szafki.

Drążek rozporowy to koszt kilkudziesięciu złotych. Nie niszczy futryny, jest bezpieczny i bardzo prosty w montowaniu. Trzyma się w drzwiach dzięki sile rozporowej. Po Twojej stronie leży sprawdzanie między seriami podciągania, czy rura się nie poluzowała – jeżelo tak, kilkoma ruchami dokręć drążek.

Mały sprzęt do ćwiczeń w domu, z którym zbudujesz klatkę

Paraletki kalisteniczne służą do wykonywania utrudnionych wariantów pompek. Pompki to zaś najskuteczniejsze ćwiczenie na klatkę piersiową możliwe do robienia bez ławeczki i kompletu obciążeń. 

Konstrukcja paraletek przypomina gimnastyczne poręcze w wersji mini. Mają wysokość kilkunastu-kilkudziesięciu centymetrów, toteż zmieszczą się w szafce biurka czy pod łóżkiem. Powstają z litego drewna, więc nie musisz się obawiać o ich solidność.

Sprzęty regulowane do małego mieszkania

Rynek sprzętu fitness wychodzi naprzeciw mieszkańcom małych metraży. Obecnie regulowane hantle przechodzą prawdziwy renesans. W jednej walizce z hantlami może zmieścić się kilkanaście par obciążeń, wystarczających na lata budowania formy. Dobrze przeczytałeś – kilkanaście!

Sztangi w wersji regulowanej niestety wciąż są problematyczne. Da się je co prawda rozłożyć na części, gryf trzymać za łóżkiem, a talerzy używać na co dzień jak taboretu, ale wciąż trening z tak długim sprzętem nie wchodzi w grę na małym metrażu. Na szczęście, z regulowanymi hantlami możesz wykonać wszystkie te ćwiczenia, które robi się ze sztangą.

Do większości z nich będziesz jeszcze potrzebował ławeczki. Tutaj ponownie rozejrzyj się za ławeczkami składanymi. Są modele, które po złożeniu mają zaledwie 20-25 centymetrów grubości.

Sprzęt do ćwiczeń w małym mieszkaniu może i wygląda niepozornie, ale skrywa ogromne możliwości treningowe. Podstawa to antypoślizgowa mata, na której bezpiecznie wykonasz większość ćwiczeń. Hantle regulowane, składana ławeczka, podciąganie na drążku rozporowym, paraletki i gumy oporowe – masz wszystko, co potrzebne do ćwiczeń siłowych. Do cardio możesz sprawić sobie poręczną bieżnię – na rynku jest ich coraz więcej, a spryt konstrukcji potrafi zaskoczyć!

Mogą Cię zainteresować

Co na okno w kuchni sprawdzi się najlepiej? Propozycje

Kuchnia przez wiele osób uważana jest za serce całego domu. Z tego też powodu warto zadbać o jej nienaganny wygląd...

Czytaj dalej
jak przechowywać biżuterię w szufladzie w organizerach

Biżuteria wymaga miejsca do przechowywania, które zapobiega jej uszkodzeniu, ale też usprawnia szybkie znalezienie ulubionych dodatków. Odpowiednio zorganizowana szuflada na...

Czytaj dalej
Kosiarka na nierówny teren - jaka najlepsza? Poradnik

Nie każdy ogród jest idealnie równy. Niektóre tereny mogą być wyjątkowo trudne – pełne pagórków, zagłębień czy ciężko dostępnych miejsc....

Czytaj dalej
Kurtki zimowe 4F - jaka dla pracowników

By firma osiągała sukcesy, potrzebuje nie tylko dobrych pomysłów biznesowych, skutecznego marketingu i sprawnego zarządzania, ale także odpowiednich pracowników. Bez...

Czytaj dalej
Długość firanek - jaką wybrać?

Kupując firany do swojego mieszkania, należy wziąć pod uwagę kilka niezwykle ważnych aspektów. W pierwszej kolejności zapewne dobierasz ich kolor,...

Czytaj dalej
Jakie klamki do drzwi wewnętrznych w białym kolorze?

Wybór klamek do drzwi wewnętrznych to nie tylko kwestia estetyki, ale także komfortu użytkowania i trwałości. Choć na pierwszy rzut...

Czytaj dalej
Ranking top 5 najlepsze książki o samorozwoju

Samorozwój to temat, który zyskuje na popularności, a książki z tej kategorii cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W tym artykule przedstawię...

Czytaj dalej
wertykulacja trawy po zimie to niezbędny zabieg

Zima to krytyczny czas dla każdego trawnika. Nawet jeśli dobrze przygotowałeś go na obniżkę temperatury i opady śniegu, stan i...

Czytaj dalej
Jak przechowywać biżuterię – poradnik

Biżuteria to coś więcej niż ozdoba – to także sposób na wyrażanie siebie, symbol wspomnień, emocji i wyjątkowych momentów w...

Czytaj dalej
Zimowa pościel - przegląd rozwiązań

Zima zbliża się do nas coraz większymi krokami. Nim się obejrzymy, za oknem będzie cały czas biało i mroźno. Wiesz,...

Czytaj dalej
Jaka wysokość stołu do jadalni

Właśnie wybierasz stół do jadalni i nie wiesz, jaka wysokość będzie optymalna? Dobrze się składa. W tym artykule pomożemy Ci...

Czytaj dalej
standardowe rozmiary pościeli

Pościel w wymarzonym wzorze i wykonana z ulubionego materiału wybrana? Pozostaje więc często najmniej lubiany elementy, czyli sprawdzenie, jakie rozmiary...

Czytaj dalej