15.09.2022 / Akcesoria do wnętrz
Zastanawiasz się, jaka gramatura ręcznika jest najlepsza? Nie wiesz, co dokładnie oznaczają liczby ją określające? Czy jest jedna uniwersalna gramatura dla wszystkich? Pytań na temat gramatury ręcznika jest naprawdę sporo. Nie należy się jednak temu dziwić – to od niej zależy, czy korzystanie z niego będzie komfortowe. Dlatego warto przed zakupem poszerzyć nieco swoją wiedzę, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Zapraszam więc do poradnika, w którym gramatura ręcznika gra główną rolę.
Znalazłeś swój wymarzony ręcznik? Jaka gramatura – to jedno z ważniejszych pytań, jakie powinieneś sobie zadać. Zacznijmy więc od podstaw, które pomogą Ci znaleźć najlepiej dopasowaną do Ciebie odpowiedź.
Gramatura ręcznika służy do określenia jego ciężaru. Wyrażana jest skrótem g/m2, co oznacza liczbę gramów przypadającą na metr kwadratowy. Możesz spotkać się także z innym skrótem, a mianowicie gsm. Pochodzi on z języka angielskiego i oznacza grams per square meters.
Na grubość i ciężar ręcznika ma wpływ jednak nie tylko gramatura, ale także i wykorzystany do jego produkcji materiał oraz jego splot. W przypadku bawełny jest to najczęściej splot pętelkowy. Ręcznik o wysokiej gramaturze będzie mięsisty, cięższy i gęsto tkany, tzn. pętelek będzie dużo i będą znajdować się blisko siebie. Z kolei w modelu o mniejszej gramaturze będą one od siebie bardziej oddalone, przez co nie będzie on tak miękki jak opisywany wcześniej ręcznik o wysokiej gramaturze.
A jak wygląda gramatura ręcznika w przypadku mikrofibry? Różnica w stosunku do bawełny jest dość duża, gdyż taki ręcznik będzie nawet trzy razy bardziej chłonny – pomimo tej samej gramatury! Oznacza to więc, że podczas wyboru ręcznika należy wziąć pod uwagę nie tylko gramaturę, ale i materiał, z jakiego jest wykonany, jego splot, a także jakość. Dlatego nie zawsze najlepsza gramatura ręczników jest tak łatwa do znalezienia, jednak poniższe porady z pewnością pomogą Ci wybrać idealną dla siebie!
Wiesz już nieco więcej o tym, jak duże znaczenie ma ręcznik, gramatura, splot i rodzaj wykorzystanego materiału. W dalszej części tekstu skupię się jednak przede wszystkim właśnie na gramaturze, gdyż to ona jest tematem tego artykułu.
Gramatura ręcznika może zostać podzielona na trzy grupy ze względu na swoją wysokość. Są to:
Pamiętaj, że niższa gramatura nie oznacza automatycznie niższej jakości. Taki ręcznik zazwyczaj ma po prostu inne właściwości i sprawdzi się świetnie, ale w konkretnych sytuacjach. Oczywiście niska jakość materiału też może mieć tutaj znaczenie, dlatego, jak już wspomniałam, gramatura ręcznika nie jest jedynym elementem, na który warto zwrócić uwagę.
Przejdźmy więc do odpowiedzi na tytułowe pytanie: gramatura ręcznika – jaka najlepsza? Wiesz już, że w różnych sytuacjach sprawdzają się inne ręczniki, więc odpowiem na to pytanie właśnie w taki sposób.
Do codziennego użytku zazwyczaj wybierane są ręczniki o gramaturze 450-500 gsm, gdyż uważane są one za najbardziej optymalne połączenie miękkości, chłonności i szybkości wysychania. Dodatkowo nie zajmują dużo miejsca w pralce, co pozwala na większą wygodę podczas prania.
Jednak jeśli w Twoim mieszkaniu jest kilku domowników, do codziennego użytku do wycierania rąk mogą lepiej sprawdzić się ręczniki o niższej gramaturze (300-400 gsm), gdyż będą one po prostu szybciej schły. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której ręcznik jest cały czas mokry – wycieranie nim rąk nie przyniesie żadnego efektu i i tak trzeba będzie wymienić go na suchy.
Do zabierania ze sobą na basen czy siłownię najlepiej sprawdzą się ręczniki o gramaturze 300-400 gsm, gdyż zajmują najmniej miejsca, a do tego szybko wysychają. W tych sytuacjach lepiej unikać modeli o wyższej gramaturze, gdyż po nasiąknięciu wodą staną się cięższe. W roli ręczników podróżnych doskonale sprawdzają się te z mikrofibry o wysokich właściwościach szybkoschnących.
A co z ręcznikami o najwyższej gramaturze – 600 gsm i większej? To najbardziej gęste modele, które rzadko wykorzystywane są na co dzień. Najlepiej chłoną wodę, bardzo długo schną i jeśli nie są odpowiednio wysuszone (najlepiej na świeżym powietrzu) szybko mogą zatęchnąć i nie zdążyć wyschnąć pomiędzy kolejnymi kąpielami. Takie ręczniki premium zdecydowanie warto jednak mieć w domu, żeby używać ich w wyjątkowych okazjach czy proponować gościom podczas odwiedzin.
08.11.2024 Poradnik
Biżuteria wymaga miejsca do przechowywania, które zapobiega jej uszkodzeniu, ale też usprawnia szybkie znalezienie ulubionych dodatków. Odpowiednio zorganizowana szuflada na biżuterię to świetne i coraz bardziej popularne rozwiązanie, które umożliwia łatwy dostęp do każdego elementu. Zatem jak przechowywać biżuterię w […]
Czytaj dalej11.10.2024 Ogród
13.09.2024 Poradnik
06.09.2024 Akcesoria do wnętrz
03.09.2024 Akcesoria do wnętrz
02.09.2024 Akcesoria do wnętrz
11.07.2024 Akcesoria do wnętrz