Salon w intensywnych kolorach: jak go urządzić?

Moda na prosty, minimalistyczny strój nie będzie przemijać, coraz chętniej przy urządzeniu wnętrz będzie się sięgać po mocne kolory. Podpowiemy również jak korzystać z nich planując wygląd salonu. Od kilku lat wiodącymi trendami, gdy chodzi o wnętrza jest stosowanie jasnych kolorów, modny będzie ciepły styl skandynawski oraz nowoczesny minimalizm.

Estetyki będą opierać się na jednolitym doborze kolorów, które mają dodawać przestrzeni wnętrzom. Trendy podobnie jak w modzie ulegają jednak ciągłym przemianom. Nic więc dziwnego, że od jakiegoś czasu raczej rezygnuje się z prostych rozwiązań, jakie zapewnia wykorzystanie jednego jasnego koloru, na rzecz bardziej wymagających zestawień z intensywnymi barwami.

Kolory w salonie – czy warto decydować się na intensywne barwy?

Decydując się na remont albo urządzenie nowego salonu powinniśmy się kierować naszym własnym gustem. Jest to zawsze najlepszy wyznacznik, ponieważ dzięki temu potem możemy dobrze czuć się w takim wnętrzu. Jeśli chętnie wybieramy intensywne kolory na pewno można z nimi eksperymentować. Warto pamiętać, że w niewielkich wnętrzach może dojść do tego, że kolor intensywny będzie jeszcze bardziej mocny. W dużym przestronnym pomieszczeniu można pozwolić sobie na więcej.

Kolory ścian w salonie

Jeśli mamy już kolor bazowy, który będzie miał główną rolę w salonie będzie można szukać barw uzupełniających. Optymalnie będzie to 2-4 kolory. Można tutaj postawić na tak zwaną metodę koła barw, w ramach której będzie się stawiać na odcienie kontrastujące z przeciwległym krańcem. Ewentualnie można także postawić na jeden kolor, ale w różnych odcieniach, co wydaje się niekiedy prostym i udanym rozwiązaniem estetycznym.

Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie?

Dokonując wyboru koloru farb będzie warto pamiętać o tym, że nie decydują one jedynie o wyglądzie ścian i charakterze pomieszczenia. Barwy będą również bezpośrednio wpływać na nasze samopoczucie o czym nie można zapominać. Jeśli ktoś zmaga się z nerwami warto postawić na błękit. Łagodząco działać może także paleta szarości. Czerwienie będą ciekawe, ponieważ mogą dodawać energii i będą pobudzać osoby w pomieszczeniach. Oberżyna będzie źródłem inspiracji a mocne zielenie będą wpływać dobrze na kreatywność. Przy takich dość mocnych kolorach będzie jednak trudno zasnąć. Jeśli chcemy urządzić pokój z intensywnymi kolorami trzeba raczej zrezygnować z innych dekoracji i dodatków. Sam kolor ścian będzie wystarczającą ozdobą. Salon w intensywnym kolorze, jeśli tylko dobrze ten kolor się zestawi będzie ozdobą każdego mieszkania i będą wyglądać doskonale.

Autor

Aleksander Jarosz

Redakcja e-graart.pl