Jak łączyć kolory na ścianach?

Urządzenie wnętrz warto będzie rozpocząć od decyzji jakie kolory będą dominować. To co będzie proste będzie procesem skomplikowanym, który będzie wymagać wiele uwagi i zaangażowania. Warto dowiedzieć się jak można sobie z tym poradzić.

Kolory decydują nie tylko o charakterze oraz wyglądzie wnętrza. Kolory będą bowiem wpływać na nastrój w pomieszczeniu a jednocześnie gwarantują nam dobre samopoczucie. Dlatego ważne będzie również to, by podczas planowania wystroju dobrze będzie zastanowić się jakiego rodzaju kolor ma dominować we wnętrzach. Ich łączenie nie będzie zadaniem prostym, ale z pomocą przewodnika będziecie mogli sobie z tym poradzić.

Jaką metodę łączenia kolorów wybrać?

Dawno mamy za sobą czasy, gdy nasze ściany pokrywał wyłącznie biały kolor. Obecnie nawet w przypadku minimalistycznych wnętrz coraz częściej będzie się stawiać również na propozycje różnych barw, które będzie można wykorzystać. Łączenie odcieni może okazywać się ryzykowne, jeśli nie czujemy się tutaj zbyt pewnie. Łatwo będzie jednak o pomyłkę, która sprawi, że w pokoju będzie zbyt chłodno, albo mało przytulnie w innym przypadku może się także pojawić bałagan i chaos, dlatego trzeba będzie na to szczególnie uważać. Dlatego zasada jest taka, że stawiamy na trzy dominujące kolory, które dobrać będzie można w różnoraki sposób. Pomocne przy wyborze kolorów będzie koło barw ustawiane zgodnie z tęczą.

Zestawienie kolorów ścian

Wykorzystywanie koła barw

Jeśli chodzi o wykorzystywanie koła barw stosuje się w tym względzie różnorakie rozwiązania między innymi trzy odcienie koloru w różnym nasyceniu. To opcja prosta, bezpieczna, która jednak dla niektórych jest za nudna. Jeśli tak się nam wydaje można wybrać trzy kolory z widma tęczy, które będą przechodzić jeden w drugi. Najbezpieczniej wybrać właśnie trzy kolory, by zagwarantować sobie świetną formę estetyczną. Taka metoda wyrazista będzie bardzo dobrze pasować między innymi do dużego pomieszczenia, gdzie właśnie kolor ściany ma istotną rolę.

Harmonia komplementarna to inna opcja, w ramach której będzie się zestawiać dwie barwy z przeciwległych stron koła. W ten sposób tworzy się kolory dopełniające, ale jednocześnie będziemy mieli wyjątkowy, nieco ekstrawagancki efekt takiej estetyki. Harmonia trójkątna to trzy kolory, które są oddalone na kole w równym stopniu od siebie. Tak zestawione barwy będą gwarantować ożywienie wnętrz i mogą zachwycać swoją głębią, dlatego rzeczywiście będą się wyróżniać.

Reguła trzech kolorów może być regulowana w różnoraki sposób. Zasada jest często taka, że pierwszy kolor ma formę podstawową i będzie go najwięcej. Drugi kolor ma współgrać z pierwszym i jest jego wariacją, natomiast kolor trzeci to taka propozycja, która ma się wyróżnić i tutaj najczęściej w grę będzie wchodził taki kolor, który spośród pozostałych wyróżni się, będzie mocny, wyrazisty.

Autor

Aleksander Jarosz

Redakcja e-graart.pl