Malujemy nasze mieszkanie. Jaką farbę wybrać?

Ciepły czerwiec to najlepszy moment na to, by wykonywać remont mieszkania. Nim jednak weźmiemy się za malowanie czy odświeżanie naszego mieszkania trzeba sprawdzić jaką farbę do pomieszczeń wybrać.

Pierwsze pytanie pojawi się jeszcze na długo przed pracami z wałkiem. Przede wszystkim pytanie jaki kolor wybrać. Wybierając odcienie często zapominamy o wielu istotnych kwestiach związanych z malowaniem. Nim zdecydujemy się na konkretny zakup warto się zastanowić nad tym jaki rodzaj farby będzie najlepszy dla konkretnego pomieszczenia jakie będzie malowane. Warto także sprawdzić czy dana farba będzie bezpieczna dla dzieci i osób z alergiami. Przed podjęciem decyzji warto przeczytać informacje jakie podaje producent między innymi kwestie związane z zabezpieczeniami przed wilgocią, czy z danej farby łatwo usuwa się zabrudzenia i czy wybrana farba nadaje się do tej powierzchni, na której będzie miała się znajdować.

Farby emulsyjne – idealne do wnętrz

Jeśli chodzi o ściany wewnętrzne i sufity najlepszą opcją będzie malowanie farbami emulsyjnymi. Będą się one nadawać do tynków oraz betonu. Można nimi pomalować także cegłę oraz płyty gipsowo – kartonowe. Będą one trwałe, mogą przepuszczać parę wodną i co ważne szybko będą schnąć. W zależności od zastosowania mogą mieć różne spoiwo. Pojawiają się farby z dodatkiem akrylu, winylowe albo też lateksowe. Bez względu na rodzaj spoiwa są to zawsze farby, które będą trwałe i odporne na zabrudzenia.

Farba akrylowa z optycznym rozjaśniaczem

Jeśli chcemy odświeżyć ściany w pokoju dziennym bądź też sypialni to warto rozejrzeć się za farbą matową. Wtedy będzie można mieć pewność, że na ścianie nie będą się pojawiać świetliste refleksy. Decydując się na rozjaśnienie salonu albo sypialni można szukać farby, która będzie posiadała dodatkowo optyczny rozjaśniać.

Odnawianie mieszkania

Farba strukturalna albo dekoratorska

Jeśli ktoś nie chce mieć gładkich powierzchni może się zdecydować na farbę strukturalną. Umiejętnie rozprowadzona wałkiem fakturowym będzie tworzyć na ścianie specjalnie przygotowany relief. Warto pamiętać, by po kilku godzinach ściany zabezpieczyć z użyciem lazury bądź lakieru. Kolejne rozwiązanie to specjalne farby dekoratorskie, które będą imitować surowe tynku albo też podobne będą do spękanych murów. Sposób ich nakładania będzie tak naprawdę zależeć od efektu jaki będzie chciało się uzyskać na ścianie. Za pomoc farby emulsyjnej będzie można wykonać przecierki, które obecnie stają się szczególnie modne. W ten sposób będzie można wygodnie stworzyć takie warunki, w których poszczególne elementy będą postarzone. Decydując się na taki zabieg będzie można tylko część ściany tak przygotować. Na dużej powierzchni stworzenie przecierki będzie przytłaczać.

Farby do kuchni i łazienki o dodatkowych właściwościach

Jeśli wybieramy farby do zastosowania w kuchni i łazienki będzie warto zdecydować się na propozycje, które będą dodatkowo zabezpieczone przed wilgocią, która jest w takich pomieszczeniach. Chodzi o skuteczne zabezpieczenie przed rozwijającym się grzybem.

Autor

Mariusz Kamiński

Redakcja e-graart.pl