Malowanie natryskowe - pistolety do malowania przegląd

Jeśli chodzi o malowanie wałkami i pędzelkami mamy dla tych rozwiązań sporą konkurencję. Chodzi o pistolety elektryczne służące do malowania natryskowego, a także o inne sprzęty, które pozwalają na szybkie malowanie, lakierowanie czy impregnowanie. Warto sprawdzić do czego przydawać się będą pistolety do malowania natryskowego oraz jak powinno się ich używać.

Pistolety budzą u wielu osób skojarzenie z malowaniem samochodów. I to rzeczywiście dobre spojrzenie na ten produkt, ponieważ właśnie z tamtego rynku trafiły one do malowania ścian. Do amatorskiego malowania będą się nadawać pistolety pneumatyczne, które będą wymagać stosowania sprężarki, ale tutaj polecane są w głównej mierze narzędzia elektryczne, które są łatwiejsze w użyciu. Wybór elektrycznych pistoletów natryskowych w tym momencie jest już całkiem spory.

Pistolety elektryczne do malowania natryskowego

Oprócz tradycyjnych rozwiązań, gdzie zbiornik z farbą będzie podczepiony od spodu do narzędzia w sprzedaży mamy również takie, które posiadają zbiornik w osobnej obudowie, gdzie będzie również urządzenie odpowiadające za tłoczenie bary. Pojawiają się nowoczesne wałki elektryczne, które będą również same wyciągać farbę z wiaderka i dzięki temu nie będzie trzeba nabierać jej na pędzel. Mogłoby się wydawać, że elektryczne malowanie natryskowe obecnie będzie prostsze niż do tej pory, ale i z tym są pewne problemy. Jeśli chcemy ocenić możliwości mechanizmów malarskich będzie trzeba umieć także dobrać lepkość farb i wcześniej postarać się potrenować stosowanie takiego pistoletu.

W przypadku pistoletów do malowania natryskowego mamy tam specjalny mechanizm zasilania, który będzie pobierał farbę ze zbiornika i następnie będzie ją rozpylał przez dyszę. W ten sposób wydostanie się z pistoletu barwny strumień kropelek, który będzie trafiał na malowaną powierzchnię. Pistolet elektryczny będzie nadawał się do fakturowanych powierzchni między innymi ścian, gdzie stosowany jest tynk strukturalny.

Pistolet elektryczny do malowania

Będzie to również rozwiązanie, które nadaje się do natryskiwania płynów, które nie są szczególnie gęste. Najmniej kłopotu będzie nam sprawiać malowanie natryskowe, które będzie realizowane impregnatami albo bejcami. Gęstsze farby emulsyjne czy olejne może będzie trzeba do malowania rozcieńczyć. Tutaj pojawia się jednak rozejście, ponieważ producenci farb mówią, że nie powinno się ich rozcieńczać, zaś jeśli chodzi o producentów pistoletów będą oni polecać nieograniczone rozcieńczanie. Decydując się na zakup pistoletu powinniśmy również pamiętać, że jeśli będziemy z niego korzystać zużywać się będzie więcej farby niż to się dzieje w trakcie malowania tradycyjnego. Szczególnie, gdy malujący nie ma odpowiedniej wprawy w posługiwaniu się pistoletem zużyje spor takiej farby.

Jak malować pistoletem natryskowym

Pistolet nie będzie nadmiernie precyzyjnym narzędziem i czasami będzie trzeba dokonać poprawek wałkiem. Za pomocą pistoletu nie będzie się dało wykonać również odcięcia kolorów. Dlatego ważne będzie w trakcie malowania również stosowanie taśm malarskich, które będą zabezpieczać powierzchnię. Problemem jest także malowanie poza budynkiem, ponieważ przy wietrze strumień farby będzie się rozdmuchiwał i co za tym idzie malowanie nie będzie wydajne, a zużycie farby będzie rosło.

Autor

Michał Borowicz

Redakcja e-graart.pl