Jak pomalować sufit?

Przygotowany doskonale, gładki sufit będzie elementem, który może dopełniać estetykę wnętrza. Warto będzie więc poświęcić mu nieco więcej uwagi i starać się o jego odpowiednie wykończenie. Podpowiemy od strony praktycznej jak to może wyglądać i jak samodzielnie sobie z tym poradzić.

Przed malowaniem

Pierwszy krok jaki trzeba będzie wykonać to zawsze kupowanie narzędzi i akcesoriów. Do malowania dużych powierzchni odpowiedni będzie wałek, wykorzystywanie go będzie łatwiejsze i szybsze niż to się dzieje w przypadku pędzla. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wałek, który ma przedłużony uchwyt. Do malowania sufitu będzie wybierać się farby głęboko matowe, które mają ograniczać zjawisko odbijania się światła oraz tworzenia refleksów. Gdy chodzi o kolor to najczęściej wybiera się obie biel. Biały czy bardzo jasny sufit będzie sprawdzał się idealnie szczególnie gdy będzie chodzić o niskie pomieszczenia. Kilkucentymetrowy pas w kolorze sufitu, który znajdzie się na górnej krawędzi ściany to taka opcja, która będzie się sprawdzać, gdy chodzi o wysokie pomieszczenia. Niezbędne akcesoria to również kuweta do farb czy grubsza folia ochronna na podłogę a także cieńsza na meble czy taśma malarska.

Powierzchnia jaką malujemy powinna być sucha inaczej farba zacznie się łuszczyć. Przed rozpoczęciem malowania sufitu warto będzie go gruntować szczególnie, gdy będziemy malować surowe podłoże.

Poprawne malowanie sufitu

Malowanie sufitu krok po kroku

Malowanie powinno się zacząć od okna nakładając farbę równolegle. Jeśli w pomieszczeniu będzie więcej niż jedno okno zaczyna się prace od tego przez które będzie wchodzić najwięcej światłą. Gdy nabieramy farbę na wałek zawsze będzie trzeba jej nadmiar odsączyć.

Poszczególne fragmenty sufitu będzie można łączyć ze sobą stosując tak zwaną technikę mokro na mokro. W przypadku, gdy chodzi o duże powierzchnie takie prace wymagają przynajmniej dwóch osób do ich realizacji. Ważnym elementem będzie także sposób w jaki farba będzie nakładana na powierzchnię. Taka praca może być niekiedy dzielona na dwa odrębne etapy a więc rozprowadzenie farby i następnie wygładzenie rozprowadzonej farby zawsze w jednym kierunku.

Po malowaniu

Maskującą taśmę trzeba będzie zawsze usuwać bezpośrednio po malowaniu, gdy farba będzie wilgotna, jeśli zrobimy to po wyschnięciu niestety możemy zerwać kawałki farby. Trzeba również pamiętać o dobrze przygotowanej wentylacji i następnie dbać o wietrzeniem pomieszczeń aż mini zapach, który jeśli będzie się utrzymywał utrudni funkcjonowanie w takim wnętrzu.

Autor

Aleksander Jarosz

Redakcja e-graart.pl