Zdrowe farby do malowania ścian

Remontując mieszkanie często będziemy mieli trudne do podjęcia decyzje jaki kolor farby wybrać. Są ich setki i często te kolory mają wiele bajkowych nazw. Wybierając farbę warto zwrócić uwagę na to, czy będzie bezpieczna dla otoczenia i czy nie będzie wydzielać niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Remonty mogą być dość uciążliwe, ale jeśli będziemy mieli efekt odświeżonego mieszkania będzie on wyjątkowy.

Czasami wystarczy zmiana koloru ścian, wprowadzenie pewnych dodatków i nasze wnętrze będzie miało zupełnie nowy charakter. Jeśli już zdecydowaliśmy się na kolor dobrze będzie także sprawdzić jak wygląda skład farby. Nowoczesne farby nie powinny zawierać szkodliwych dla zdrowia substancji, które będą wydzielane w czasie malowania oraz schnięcia. Szczególnie, gdy chcemy malować pokój dziecka będzie to istotna kwestia.

Zdrowe farby – oznaczenia

W wyborze bezpieczne dla zdrowia farby pomagać mogą między innymi oznaczenia na puszkach. Tutaj przede wszystkim ważne będą znaki Ministerstwa Zdrowia oraz Państwowego Zakładu Higieny. Informacja o właściwościach antyalergicznych produktu opatrzone mogą być wzmianką o przebadaniu farby przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Kraje UE na puszkach farb, które nie mają toksycznych substancji umieszczać będą kwiat margerytki, który będzie Europejskim Znakiem Ekologicznym. W składzie tego typu farb nie powinno być amoniaku, rozpuszczalników. Rozcieńczane mogą być wyłącznie wodą.

Oznaczenia na opakowaniach farb

Warto także unikać farb, które mają w składzie lotne związki organiczne LZO. Przepisy UE dopuszczają wyłącznie 30g LZO/litr. Najlepsze w tym wypadku będą farby, które posiadają certyfikat ELF, które w składzie mają poniżej grama na litr. Należy także pamiętać, że zwykłe farby nawet po wyschnięciu mogą wydzielać chrom, który będzie bardzo silnym środkiem alergicznym. Jeśli mieszka się z alergikiem tym bardziej nie można narażać takiej osoby na katusze, które wynikać będą z utleniania się niebezpiecznych oparów i dalej wdychaniem alergenów. Niestety nawet w czasie wietrzenia utrzymywać się będą w powietrzu. W takim przypadku trzeba uważnie wybierać farby hipoalergiczne i ekologiczne, które nie będą miały negatywnego wpływu na układ oddechowy człowieka.

Jeszcze nie tak dawno mogło się wydawać, że jedynie farby rozpuszczalnikowe gwarantują trwałość i świetne krycie malowanych ścian. Obecnie jest już zupełnie inaczej. Ekologiczne farby rozpuszczalne w wodzie również będą radzić sobie bardzo dobrze. Będą dawać doskonałe efekty i nie będzie trzeba obawiać się ich przykrego zapachu.

Autor

Michał Borowicz

Redakcja e-graart.pl