Kolory, które nie szkodzą. Farby dla alergików już teraz na twoich ścianach

Alergia to choroba przewlekła, która dotyczy dużej części społeczeństwa. Najczęściej będzie to towarzyszyć człowiekowi przez całe życie, niekiedy może zanikać po kilku czy kilkunastu latach. Wywołują alergię pyłki oraz sierść zwierząt czy kurz. Mało kto będzie zdawał sobie sprawę z tego, że farby pokrywające ściany domów mogą być powodem, dla których alergia będzie jeszcze bardziej uciążliwa, bardziej odczuwalna.

Obecnie są już na rynku dedykowane farby również dla alergików. Takie farby nie będą uczulać.

Farba farbie (nie) równa?

Wiele osób, które nigdy nie miało problemów z alergią pewnie uzna, że farby antyalergiczne to niepotrzebny wymysł. Najczęściej mówią wtedy, że przed laty każdy musiał mieć na ścianie zwyczajną farbę. Może mieć jednak lepszą farbę, która znacznie obniży, a nawet wyeliminuje alergiczne objawy. Koncerny, które zajmują się tematyką budowlaną zdecydowały się, że pora przygotować także produktów dla alergików.

Obalamy mit – mała jaskrawość kolorów

Podstawowy zarzut jaki będzie stawiany takim właśnie farbom to fakt, że mają one mniejsze nasycenie kolorów. Część osób uważa, że takie farby nie posiadają w sobie odpowiedniej ilości barwników i dzięki temu nie powodują alergii. W efekcie ściany wyglądają nieestetycznie i kolory są mniej żywe. Jednak to błędne przekonanie, ponieważ okazuje się, że obecnie farby dla alergików również mają tak samo dobre nasycenie co zwyczajne farby.

Krótka trwałość

Uważa się, że farby antyalergiczne mają także małą trwałość w porównaniu z tradycyjnym produktem. Fakt, że są antyalergiczne ma sprawiać, że będą one utrzymywać się krócej i mają również mniejszą wydajność. Jednak to również mit. Poza tym, że są one antyalergiczne niczym nie będą się różnić są takie same jak inne wykorzystywane przy wykończeniu wnętrz.

Farby przyjazne alergikom

Prosta w użyciu

Nie trzeba będzie się obawiać ich stosowania. Użytkowanie i proces malowania tymi farbami będzie przebiegać tak samo jak w przypadku farb klasycznych. Wystarczy wałek, drabina i dobre do malowania ubranie. Pamiętajmy, że nawet to, że farba jest antyalergiczna nie pozwala nam pominąć procesu wietrzenia wnętrza. Trzeba to zrobić, bo jednak każda farba to produkt, który jest mieszaniną różnych związków chemicznych i one muszą się ulotnić.

Rodzaje farb

Jeśli decydujemy się na kupno konkretnej farby trzeba będzie zapytać czy rozcieńczana jest wodą. To właśnie bardzo ważne, ponieważ baza wody jest kluczowa, by produkt charakteryzował się cechą antyalergiczności. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się farby lateksowe, które będą odporne na ścieranie również na mokro. Przy szybkim remoncie warto wybrać farbę winylową, ponieważ w tym przypadku można liczyć na to, że proces schnięcia zamknie się w ciągu dwóch godzin. Jeśli w pomieszczeniu będzie większy stopień wilgotności trzeba będzie stawiać na farbę akrylową.

Nawet jeśli nie mamy alergii, ale chcemy zadbać o swoje zdrowie i unikamy dużej ilości chemii możemy się zdecydować właśnie na farby antyalergiczne, które dobrze się sprawdzą.

Autor

Mariusz Kamiński

Redakcja e-graart.pl